BE i ofron Ukrainës edhe 500 milionë euro ndihmë - NACIONALE

BE i ofron Ukrainës edhe 500 milionë euro ndihmë

2 javë më parë

nga Miranda Shala

Ukraina dhe BE-ja kanë nënshkruar një marrëveshje për lirimin e një ndihme shtesë prej 500 milionë eurosh, që synon mbështetjen e strehimit, arsimit dhe bujqësisë.

Komisioni Evropian njoftoi paketën pasi zyrtarë të lartë pritën një takim në Bruksel me kryeministrin e Ukrainës, Denys Shmyhal.

Përveç paketës së fundit të ndihmës, Ukraina do të jetë gjithashtu në gjendje të aplikojë në fondin e ekonomisë dixhitale të BE-së për të zhvilluar trajnime dhe industri të teknologjisë së lartë.

Takimi i sotëm në Bruksel do të jetë i pari që kur Ukraina u pranua si kandidate formale për t'u anëtarësuar në BE. Takimi i mbajtur u kryesua nga shefi i politikës së jashtme të bllokut, Josep Borrell dhe komisioneri i zgjerimit Olivér Várhelyi.

Lajme të ngjashme