Ylli pedofil i popit Gary Glitter, lirohet nga burgu - NACIONALE

Ylli pedofil i popit Gary Glitter, lirohet nga burgu

1 muaj më parë

nga Leonora Kolukaj

I turpëruar, ish-ylli i popit Gary Glitter është liruar nga burgu pasi kreu gjysmën e dënimit të tij 16-vjeçar.

Glitter, 78 vjeç, emri i vërtetë i të cilit është Paul Gadd, u dënua në vitin 2015 për tentativë përdhunimi, katër akuza për sulm të pahijshëm dhe një për seks me një vajzë nën 13 vjeç.

Në atë kohë, gjykatësi tha se ishte e qartë se viktimat e tij "ishin të gjitha të prekura thellësisht" nga abuzimi.

Ai ishte një nga yjet më të mëdhenj të muzikës së viteve 1970.

Gadd ishte mbajtur në HMP The Verne - një burg i kategorisë C të sigurisë së ulët në Portland, Dorset - dhe u lirua automatikisht në gjysmë të mandatit të tij.

Si një dhunues seksual, ai tani do t'i nënshtrohet kushteve të licencës.

Gadd kishte qenë në kulmin e famës së tij kur sulmoi dy vajza të moshës 12 dhe 13 vjeç pasi i ftoi në prapaskenë në dhomën e tij të zhveshjes.

Viktima e tij më e re kishte qenë më pak se 10 vjeç kur u fut në shtratin e saj dhe u përpoq ta përdhunonte në vitin 1975.

Gjatë dënimit, gjykatësi Alistair McCreath tha se ai nuk mund të gjente "asnjë provë të vërtetë që" Gadd kishte shlyer krimet e tij.

Ai e përshkroi abuzimin e Gadd ndaj një vajze nën 10 vjeç si "të tmerrshëm" dhe tha: "Është e vështirë të mbivlerësohet shthurja e kësaj sjelljeje të tmerrshme".

“Ju i keni bërë të gjitha dëme reale dhe të qëndrueshme dhe e bëtë këtë për asnjë arsye tjetër veçse për të përfituar kënaqësi seksuale për veten tuaj të një lloji krejtësisht të papërshtatshëm”, tha gjykatësi McCreath, shkruan BBC, transmeton Nacionale.

Gadd i kishte mohuar akuzat kundër tij, por u shpall fajtor pas një gjyqi që zgjati tre javë.

Lajme të ngjashme