Shuma marramendëse që fitoi 'Moon Man' në fundjavën hapëse, vë Kinën në një orbitë të re - NACIONALE

Shuma marramendëse që fitoi 'Moon Man' në fundjavën hapëse, vë Kinën në një orbitë të re

2 javë më parë

nga NACIONALE

Filmi fantastiko/shkencor, 'Moon Man' grumbulloi plot 130 milionë dollarë në fundjavën e parë, duke ndihmuar Kinën t'i ikë gravitetit.

Të dhënat nga 'Artisan Gateaway' treguan se filmi arriti të grumbullojë plot 190 milionë dollarë brenda tri-ditëve. Ky rezultat i fuqishëm erdhi pavarësisht se disa kinema mbetën të mbyllura në qytetet kyçe dhe disa të tjera pat kufizime në kapacitete.

'Moon Man' tregon storien e 'njeriut të fundit në univers', derisa një astronaut e gjen veten të bllokuar në hënë pasi një asteroid shkatërron jetën në tokë.

Filmi vjen me regji të Zhang Chiyu, i cili më herët kishte drejtuar komedinë sportive 'Never Say Die'.

Ai u prodhua nga 'Mahua FunAge', një firmë konsistente e suksesshme e prodhimit të komedisë, duke përfshirë 'Hello Mrs Money' dhe 'Goodby Mr Loser', së bashku me 'Alibaba Pictures'.

'Imax' raportoi se filmi fitoi 6.4 milionë dollarë (përfshirë pamjet paraprake) nga kinematë e tij në Kinë, duke e bërë 'Imax' Kinën fundjavën më të madhe të hapjes treditore të verës që nga shtatori 2019. E njëjta gjithashtu tha se kinematë 'Imax' përbënin 16 nga 20 kinematë më të mira në mbarë vendin .

Njërin nga filmat më të pritur kinezë të vitit, më shumë se 1.4 milionë adhurues të filmave e vlerësuan 'Moon Man' si një "dëshirë për të parë" në platformat e kontrollit në internet të Kinës përpara publikimit të tij. Filmi ka fituar reagime të jashtëzakonshme nga audienca me një rezultat prej 9.4 dhe 9.5 në 'Maoyan' dhe 'Taopiaopiao', respektivisht.

"Ne jemi shumë të inkurajuar nga hapja gjigante e "Mon Man", i cili ofron një shenjë të qartë se publiku është i etur të kthehet në kinema për eksperiencën 'IMAX'," tha Edwin Tan, drejtori i 'IMAX China'.

"Moon Man" shënon një moment historik në rimëkëmbjen e industrisë së filmit këtë vit, si dhe një hap të madh përpara në prodhimin e filmave fantastiko-shkencor kinezë.

Ekipet e filmit vendosën 200 tonë rërë dhe zhavorr në një hapësirë ​​prej 6000 metrash katrorë që përfshin 15 studio dhe ndërtuan një model në shkallë të plotë të një baze hënore. Përafërsisht 95% e shkrepjeve të "Moon Man" përdorin efekte speciale dhe vizuale.

'Artisan Gateway' raporton se totali i arkëtimeve të Kinës nga viti në ditë tani është 3.09 miliardë dollarë. Kjo shifër është ende prapa asaj të vitit 2021, me 33%, por fillimi i jashtëzakonshëm nga "Mon Man" përbën një korrigjim të kursit prej dy pikë përqindjeje, krahasuar me zhvendosjen e mëparshme prej 35%.

Fituesi i fundjavës së mëparshme, "Detective Vs Sleuths" fitoi 3.5 milionë dollarë gjatë fundjavës për një total prej 98.8 milionë dollarë që nga publikimi më 8 korrik 2022. "Lighting up the Stars", një fitues i mëparshëm që debutoi në qershor, fitoi 3.4 milionë dollarë më të fundit fundjavë për një total prej 245 milionë dollarësh.

Lajme të ngjashme