Ushtarët rusë futen në shtëpi, pas pak sekondash ajo shkatërrohet nga ushtarët ukrainas - NACIONALE

Ushtarët rusë futen në shtëpi, pas pak sekondash ajo shkatërrohet nga ushtarët ukrainas

1 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Ukraina ka thënë se njësia e saj e Operacioneve Speciale 'Kraken' ka shkatërruar një seli ruse.

Pamjet duket se tregojnë një ndërtesë me ushtarë rusë që hyjnë dhe dalin nga ajo përpara se të shpërthejë papritmas. Aktualisht është e paqartë se ku saktësisht në Ukrainë janë filmuar pamjet.

Videoja është marrë nga njësia e Forcave Speciale të Ukrainës 'Kraken' së bashku me një deklaratë të shkurtër të martën, më 28 qershor, ku thuhej: Artileria e njësisë sonë vazhdon të shkatërrojë pushtuesit. Këtë herë shtabi i armikut u godit rëndë.

Njësia Kraken është një njësi e veçantë e forcave speciale që i përgjigjet Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, por nuk është zyrtarisht pjesë e Forcave të Armatosura të vendit, duke vepruar në një zonë gri.

Informacioni u transmetua edhe nga Departamenti i Komunikimeve Strategjike (StratCom) i Forcave të Armatosura të Ukrainës së bashku me një deklaratë të shkurtër ku thuhej: Gëzuar Ditën e Fitores për të gjithë. Lavdi Ukrainës!

Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt në atë që Kremlini e quan një "operacion special ushtarak". Sot shënohet dita e 125-të e pushtimit.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës raportoi se midis 24 shkurtit dhe 28 qershorit, Rusia kishte humbur rreth 35,250 personel, 1,567 tanke, 3,704 automjete luftarake të blinduara, 778 njësi artilerie, 243 sisteme raketash të shumëfishta, 102 sisteme luftarake të mbrojtjes ajrore, 185 helikopterë, 636 dronë, 139 raketa lundrimi, 14 anije luftarake, 2589 automjete motorike dhe cisterna karburanti dhe 61 njësi pajisje speciale.

Bombardimi rus në një qendër tregtare në qytetin qendror të Ukrainës Kremenchuk është përshkruar nga Presidenti Zelenskyy si një nga "aktet terroriste më të pacipë në historinë evropiane". Mbi 1000 njerëz thuhet se kanë qenë brenda ndërtesës kur ajo u godit nga raketa.

Të paktën 14 raketa goditën kryeqytetin ukrainas Kiev ndërsa liderët e G7 u takuan në Bavari, në Gjermani, në fillim të një samiti tre-ditor. Mbështetja ushtarake për Ukrainën është në krye të axhendës. G7 përbëhet nga Gjermania, Franca, Italia, Japonia, Kanadaja, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Udhëheqësit e G7 e përshkruan sulmin me raketa në qendrën tregtare si "të neveritshme".

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy iu drejtua udhëheqësve të G7 dhe tha se ai dëshironte që lufta të përfundonte para fundit të vitit. Ai përsëriti kërkesën e tij për sisteme të mbrojtjes kundërajrore, si dhe sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë. Ai gjithashtu përsëriti kërkesën e tij për ndihmë për eksportin e grurit nga Ukraina. /Nacionale/

Lajme të ngjashme