Tensione në Krime - Rusët po shesin pasuri të paluajtshme - NACIONALE

Tensione në Krime - Rusët po shesin pasuri të paluajtshme

1 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Situata në Krime është gjithnjë e më e tensionuar dhe popullsia dhe pushtuesit rusë gjithnjë e më shumë besojnë se lufta në gadishull është e pashmangshme, shkruan Politico. Në bisedat që u zhvilluan përmes kanaleve të sigurta të komunikimit, njerëzit që jetonin në Krime zbuluan se grupet subversive dhe partizane po mblidhen tashmë në territorin e aneksuar ilegalisht nga Rusia në 2014.

Rekrutimi, si dhe rritja e çmimeve, po ushqejnë gjithnjë e më shumë panik dhe zhgënjim. Një person i intervistuar nga portali i lartpërmendur tha se spitalet nuk kanë më vend për pacientët civilë për shkak të numrit të madh të ushtarëve rusë të sjellë nga fronti. Një tjetër banor tha se elita ruse po përpiqet të heqë qafe shtëpitë e tyre luksoze për pushime në masë, por nuk ka blerës.

“Situata është më ndryshe se në vitin 2014”

Kur Vladimir Putin filloi pushtimin e tij në Ukrainë në shkurt, pak prisnin që forcat ukrainase të kërcënonin seriozisht Krimenë nëntë muaj më vonë. Tamila Tasheva, përfaqësuesja e përhershme e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në Krime, beson se shanset që gadishulli të përfundojë sërish në duart e Ukrainës janë të mëdha.

"Po, sigurisht, është shumë e mundur që ne ta kthejmë Krimenë. Qëllimi ynë është kthimi i të gjithë territorit tonë, që natyrisht përfshin Krimenë", tha ajo për Politico.

Tasheva është e zënë me përgatitjen e planeve për atë që do të ndodhë pas çlirimit të Krimesë dhe krijimin e një kuadri ligjor për t'u marrë me çështjet komplekse të ligjit tranzicional që do të lindin. Ajo thotë se Kievi do të preferonte që gadishulli të kthehej pa luftë, por se "një rrugë ushtarake mund të ishte zgjidhja e vetme".

"Situata është shumë e ndryshme tani në krahasim me vitin 2014. Ne komunikojmë shumë me njerëzit në Krime dhe ata janë gjithnjë e më të zemëruar për çmimet e larta të ushqimeve dhe mungesat e ilaçeve. Gjithashtu ka pasur një rritje të protestave kundër luftës, veçanërisht që nga fillimi i rekrutimi dhe mobilizimi i pjesshëm", tha ajo. Tasheva gjithashtu konfirmoi se njerëzit filluan të mblidhen në grupe partizane anti-ruse.

Rusët janë "nervoz"

Për Putinin, Krimea ka qenë prej kohësh e shenjtë, duke e quajtur atë "një pjesë e pandashme e Rusisë" dhe kjo ka bërë që shumë në Perëndim të frikësohen se mund të jetë një vijë e kuqe strategjike. Kjo frikë u forcua më tej nga ish-presidenti Dmitry Medvedev. "Dita e Kijametit do të vijë shumë shpejt. Do të jetë shumë e vështirë të mbulohesh," tha Medvedev, tani nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, në fillim të këtij viti në komentet e raportuara nga agjencia e lajmeve TASS.

Megjithatë, që nga gushti, ukrainasit kanë sulmuar në mënyrë të përsëritur objektivat ruse në Krime, duke përfshirë bazat ajrore dhe anijet. Megjithatë, tensionet u rritën në mënyrë dramatike pasi një shpërthim më 8 tetor dëmtoi urën e Kerçit, një linjë jetike furnizimi midis Rusisë dhe Krimesë.

Njerëzit në Krime thonë se rusët janë nervozë dhe po kërkojnë simpatizues pro-ukrainas, nga frika e sabotimeve të reja. Kievi nuk e ka marrë kurrë zyrtarisht përgjegjësinë për sulmin. "Ka pasur panik pas kësaj," tha një punonjës i IT për Politico. "Që atëherë, oficerët dhe ushtarët kanë kthyer familjet e tyre në Rusi. Dhe të pasurit janë përpjekur të shesin pronat e tyre me vlerë 500,000 deri në 1 milion dollarë, por tregu është i vdekur," shtoi ai.

Pushtuesit bëhen bashkëpunëtorë

"Për shkak të sanksioneve, shumë njerëz kanë humbur punën e tyre, çmimet e gjithçkaje, veçanërisht ushqimi, janë rritur dhe nuk ka shumë zgjedhje. Nëse fitonit 1000 dollarë në muaj para shkurtit, tani ju duhen rreth 3000 dollarë për të qenë ku ishit dhe si do ta bëni këtë kur industria e turizmit të ketë vdekur”, tha ai.

Me përkeqësimin e situatës, po krijohen gjithnjë e më shumë celula partiake, thonë banorët. "Grupi im i patriotëve e njeh mirë njëri-tjetrin: ne kemi studiuar dhe punuar së bashku për vite dhe i besojmë njëri-tjetrit - ne përgatitemi dhe kuptojmë se sekreti do të përcaktojë efektivitetin e veprimeve tona," tha ish-bankieri.

I frymëzuar nga shpërthimi i urës së Kerçit, grupi i tij planifikon të sabotojë objektet ushtarake duke përdorur eksplozivë rudimentar të bërë nga nitrati i amonit dhe karburanti dizel.

"Ka shumë provokatorë përreth dhe rusët janë të shqetësuar, kështu që ne jemi në roje. Ne njohim grupe të tjera partizane, por nuk komunikojmë në mënyrë aktive për arsye sigurie," tha ai. "Ne kemi një marrëveshje me shefin e policisë i cili e kupton se Rusia po humbet dhe është i shqetësuar, ai do të na japë çelësin e arsenalit të tij kur të jetë e nevojshme me premtimin tonë për të dalë në mbrojtje të tij më vonë," shtoi ai.

Rusia po lëviz anijet

Fitoret e fundit të Ukrainës në Ukrainën verilindore dhe jugore nxisin bisedat e sigurta për Krimenë në Kiev dhe që kur forcat ruse u tërhoqën nga Kherson, 80 milje (130 kilometra) nga pjesa më veriore e gadishullit, ka pasur thashetheme në rritje se pjesa më e madhe e gadishullit po vjen brenda rrezes raketë-raketë të ukrainasve.

Një banor i Krimesë tha për POLITICO se sulmet me dron ka të ngjarë të kenë bërë që komandantët e marinës ruse të rivlerësojnë pozicionimin e anijeve të tyre. "Deri kohët e fundit, një grup luftanijesh ruse ndodheshin rregullisht në brigjet afër shtëpisë sime. Unë i shikoja dhe nëse lëshonin raketa, do të kontaktoja familjen time në qytete të ndryshme të Ukrainës për t'i paralajmëruar se raketat ishin rrugës. Por tani anijet luftarake janë larguar, ato ishin shumë të cenueshme aty ku ishin”, tha ai. /Nacionale/

Lajme të ngjashme