Presidenti Zelensky shkarkon ministrin ukrainas të Mbrojtjes Oleksii Reznikov - NACIONALE

Presidenti Zelensky shkarkon ministrin ukrainas të Mbrojtjes Oleksii Reznikov

3 javë më parë

nga NACIONALE

Oleksii Reznikov, ministri i mbrojtjes për Ukrainën, është shkarkuar nga presidenti Volodymyr Zelensky, i cili tha se ministria kishte nevojë për "qasje të reja" pasi konflikti me Rusinë hyn në muajin e nëntëmbëdhjetë, sipas CNN.

"Këtë javë, parlamentit do t'i kërkohet të marrë një vendim personeli... Kam vendosur të zëvendësoj ministrin e mbrojtjes të Ukrainës. Oleksii Reznikov ka kaluar më shumë se 550 ditë luftë në shkallë të gjerë," tha udhëheqësi ukrainas.

Zelensky emëroi Rustem Umerov, ish-deputetin e popullit të Ukrainës, ministër të ri të mbrojtjes.

“Verkhovna Rada (legjislativi) i Ukrainës e njeh mirë këtë person dhe z. Umerov nuk ka nevojë për ndonjë prezantim shtesë”,
tha Zelensky. "Unë pres që parlamenti ta mbështesë këtë kandidat."

Zelensky ka thënë se çrrënjosja e korrupsionit në të gjithë qeverinë e Ukrainës është jetike për shanset e Kievit për të arritur anëtarësimin e shumëpritur në NATO dhe Bashkimin Evropian.

Lajme të ngjashme