Polonia i tha Gjermanisë: Dërgo sistemet raketore në Ukrainë e jo te ne - NACIONALE

Polonia i tha Gjermanisë: Dërgo sistemet raketore në Ukrainë e jo te ne

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak tha sot se i ka kërkuar Gjermanisë që të dërgojë sistemet raketore Patriot të ofruara Polonisë në Ukrainë.

"Pas sulmeve të mëtejshme të raketave ruse, i kërkova Gjermanisë që të dërgojë bateritë e raketave Patriot të ofruara Polonisë në Ukrainë në kufirin e saj perëndimor. Kjo do ta mbrojë Ukrainën nga vdekjet dhe ndërprerjet e mëtejshme dhe do të rrisë sigurinë në kufirin tonë lindor", shkroi Blaszczak në Twitter.

Siguria e hapësirës ajrore

Të hënën, Polonia tha se do të propozonte vendosjen e sistemeve shtesë Patriot pranë kufirit të saj me Ukrainën, pas një oferte gjermane. Berlini i ofroi Varshavës një sistem të mbrojtjes raketore Patriot për të ndihmuar në sigurimin e hapësirës së saj ajrore pas rrëzimit të një rakete të humbur në Poloni javën e kaluar.

Më herët ai tha se do t'i ofronte fqinjit të tij lindor ndihmë për mbrojtjen ajrore me avionë luftarakë gjermanë Eurofighter. Raketa që goditi Poloninë javën e kaluar, duke vrarë dy persona, u lëshua aksidentalisht nga forcat e mbrojtjes ukrainase dhe nuk ishte një sulm rus, tha shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg. /Nacionale/

Lajme të ngjashme