Pensionistët gjermanë prishin urën historike - NACIONALE

Pensionistët gjermanë prishin urën historike

2 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Një çift gjerman me pushime doli nga rruga me një makinë të vogël pranë Son Servera në lindje të Mallorca dhe u përplas në një këmbë ure.

Dy banorët - një çift i moshuar - u dërguan në një klinikë. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 15:30 të pasdites së së shtunës, shkaku është i paqartë dhe po ashtu nuk dihet sakte ende asgjë për detajet e të plagosurve. Shefi i policisë së Son Servera, José Luis Soler, për BILD tha: “Bëhej fjalë për dy të moshuar me origjinë gjermane me një makinë me qira. Të dhënat e para janë se shoferi (75) ka rënë në gjumë”.

Teknikët ekzaminuan ndërtimin e urës dhe vendosën: Ujësjellësi mbi urën historike në hyrje të qytetit duhet hequr - rrezik shembje! Struktura e quajtur "Pont d'en Calet" ishte simboli i qytetit dhe përdoret për të çuar ujin në fshat.

"Monumenti origjinal ekzistonte të paktën që nga fillimi i shekullit të 19-të", shpjegon për BILD Antoni Puig, arkeolog i qytetit.

“Nga pikëpamja e monumentit, është një bekim që pjesa e mesme, e cila tani duhet çmontuar, daton nga shekulli i 20-të, sepse 30 apo 40 vjet më parë një kamion me ngarkesë të tepërt u përplas me monumentin dhe shkatërroi harkun. Pra, pjesa e mesme ka më shumë vlerë ikonike sesa historike. Megjithatë, është pjesë e trashëgimisë kulturore të qytetit dhe për këtë arsye do të rindërtohet me të njëjtën estetikë”.

Puna filloi në mbrëmje, harku i sipërm u çmontua në një pjesë për rinovim. Rreth orës 01:30 ura u hoq.

Kryetarja e qytetit të Son Servera, Natalia Troya Isern tha për BILD: "Si pasojë e aksidentit, struktura e urës u dëmtua dhe roja civile, teknikët dhe zjarrfikësit na këshilluan të prishnim pjesën e sipërme të urë. Kështu e bëmë. Në vend që ta rrëzonim, e hoqëm në një copë. Ne duam të ripërdorim sa më shumë pjesë të monumentit për rindërtim”. /Nacionale/

Lajme të ngjashme