Musk prezanton robotin humanoid, planifikon të bëjë miliona me të - NACIONALE

Musk prezanton robotin humanoid, planifikon të bëjë miliona me të

2 muaj më parë

nga Miranda Shala

CEO i Tesla-s, Elon Musk, prezantoi të premten një prototip të robotit të saj humanoid ‘Optimus’, duke parashikuar se prodhuesi i automjeteve elektrike do të jetë në gjendje të prodhojë miliona të tillë dhe t'i shesë ato për nën 20,000 dollarë – më pak se një e treta e çmimit të një Modeli Y.

Musk tha se ai priste që Tesla do të ishte gati të merrte porosi për robotin në tre deri në pesë vitet e ardhshme dhe përshkroi përpjekjen prej një dekade ose më shumë për zhvillimin e produktit - vizioni më i detajuar që ai ka ofruar deri më sot për një biznes që ai ka thënë se mund të të jetë më i madh se të ardhurat e Tesla-s nga EV.

Përpjekja e Tesla-s për të projektuar dhe ndërtuar robotë të tregut masiv që do të testoheshin gjithashtu në punët në fabrikat e saj e veçon atë nga prodhuesit e tjerë që kanë eksperimentuar me robotë humanoidë.

Zbulimi i pritur me padurim i robotëve prototip në zyrën e Tesla-s në Palo Alto, Kaliforni ishte gjithashtu pjesë e asaj që Musk e ka përshkruar si një përpjekje për ta parë Teslën si një lider në fusha si inteligjenca artificiale, jo thjesht një kompani që prodhon "makina të lezetshme".

Ndërkohë, një robot testues eksperimental që Tesla tha se ishte zhvilluar në shkurt doli për të përshëndetur turmën dhe Tesla tregoi një video të tij duke bërë detyra të thjeshta, të tilla si ujitja e bimëve, mbajtja e kutive dhe ngritja e shufrave metalike në një stacion prodhimi në kompani.

"Ka ende shumë punë për t'u bërë për të përmirësuar Optimus dhe për ta provuar atë," tha Musk, duke shtuar se, "unë mendoj se Optimus do të jetë i jashtëzakonshëm pas pesë ose 10 vjetësh".

Ai tha se robotëve ekzistues humanoidë "u mungon truri" - dhe aftësia për të zgjidhur problemet vetë. Në të kundërt, ai tha se Optimus do të ishte një "robot jashtëzakonisht i aftë" që Tesla do të synonte ta prodhonte në miliona.

Inxhinierët e Tesla-s, të cilët si Musk ishin të gjithë të veshur me bluza të zeza me një imazh të duarve robotike metalike që bënin një formë zemre, përshkruan se si zhvilluan tiparet e robotit – duke përfshirë në fusha si lëvizja e gishtërinjve – me fokus në uljen e kostos së prodhimit.

“Ne po përpiqemi të ndjekim qëllimin e rrugës më të shpejtë drejt një roboti të dobishëm që mund të bëhet në masë”, tha Musk.

Musk, i cili ka folur më parë për rreziqet e inteligjencës artificiale, tha se shpërndarja masive e robotëve kishte potencialin për të "transformuar qytetërimin" dhe për të krijuar "një të ardhme me bollëk, një të ardhme pa varfëri". Por ai tha se besonte se ishte e rëndësishme që aksionerët e Tesla-s të kishin një rol në verifikimin e përpjekjeve të kompanisë.

“Nëse çmendem, mund të më pushoni”, tha Musk.

Lajme të ngjashme