Ky është hakeri ukrainas që po përhap kaos në Rusi - NACIONALE

Ky është hakeri ukrainas që po përhap kaos në Rusi

1 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Ihor ka dy MacBook, njërin e përdor për punë dhe tjetrin për të sulmuar faqet ruse të internetit.

30-vjeçari, i cili nuk e tregonte mbiemrin e tij, jeton në Lviv në Ukrainën perëndimore dhe punon si menaxher produkti për Jooble, një faqe interneti ukrainase që ndihmon njerëzit në mbarë botën "të gjejnë punën e ëndrrave të tyre".

"U takuam në Veronika, një nga kafenetë e vetme ende të hapura në qendër të qytetit, përpara se të niseshim për në banesën e tij. Ihor ishte veshur si një superhero me një tuta të bërë nga një mik sipas dizajnit të vetë Ihorit: Portokalli me një panel gjoksi trekëndor të zbukuruar me galaktika blu dhe brirë djalli të kuq të qepur mbi kapuç", thotë gazetari nga The Economist. "Më pëlqen portokallia dhe është e rehatshme", tha Ihor.

Si të gjithë ukrainasit në këto ditë të dëshpëruara, Ihor foli me shpejtësi teksa përshkroi llojin e hakerave që bën. “Është një sulm standard DDOS, [mohimi i shërbimit të shpërndarë]. Nuk është shkencë”.

Lista e goditjeve përfshin gjithçka nga Banka Qendrore e Rusisë dhe Banka Kombëtare e Bjellorusisë, tek Interfax, televizioni shtetëror rus dhe Kremlini. Ata po synojnë gjithashtu mediat e mbështetura nga Rusia në Donetsk dhe Luhansk, republikat e vetëshpallura në Ukrainën lindore. Ihor dhe kolegët e tij hakerë, të cilët punojnë së bashku përmes Telegram, një shërbim i koduar i mesazheve, kanë instaluar softuer në kompjuterët e tyre që dërgojnë kërkesa të shumta në faqen e internetit në fjalë.

Shumica e faqeve ruse kanë bllokuar përdoruesit ukrainas për të parandaluar këto lloj sulmesh, kështu që hakerët duhet të maskojnë vendndodhjen e tyre duke përdorur një vpn (rrjet privat virtual).

Numri i hakerëve po rritet gjatë gjithë kohës. Ka më shumë se 300,000 anëtarë të "Ushtrisë IT" zyrtare të Ukrainës, një grup Telegram i luftëtarëve kibernetikë vullnetarë të krijuar nga qeveria dhe një numër në rritje i grupeve jozyrtare. Disa hakerë po zhvillojnë softuer për njerëzit me aftësi të dobëta teknologjike.

"Të gjithë mund ta bëjnë atë", tha Ihor. Për shkak se softueri është i automatizuar, nuk keni nevojë as të jeni zgjuar. Ihor përdor një program të quajtur Amfetamina që e mban MacBook-in e tij të ndezur gjatë natës. “Pra, faqet e internetit prishen ndërsa unë fle. Me pelqen!"

Hakerët sulmojnë qindra faqe interneti në ditë. Disa sajte mbyllen brenda pak sekondash, të tjerat marrin disa orë. Faqet ruse shpesh ndryshojnë adresat e tyre në përpjekje për të shmangur të qenit objektiv, por grupet e Telegram së shpejti i gjejnë ato dhe i godasim sërish.

Ihor kënaqet kur kjo funksionon dhe kënaqet duke lexuar postime në mediat sociale nga rusët e frustruar. Ideja, tha ai, nuk ishte të shkatërrohet i gjithë sistemi bankar rus ose të pezullohen të gjitha shërbimet qeveritare, por të prishet jeta e përditshme në Rusi aq shumë sa të duket sikur asgjë nuk po funksionon dhe "krijon një lloj paniku në vend".

Jooble, faqja e rekrutimit për të cilën punon Ihor, u themelua në Ukrainë në vitin 2007 dhe tani ka 90 milion përdorues mujor në mbarë botën.

Ukrainasit t po bëjnë gjithçka që munden. I gjithë vendi është i mobilizuar në përpjekjet e luftës. Në shumë raste, nuk ka më shumë dallime mes synimeve të individëve, kompanive private dhe shtetit.

Për Ihor-in, ndërprerja e faqeve të internetit ruse është vetëm një nga shumë dëmet që mund ti bëhen Rusisë. Ai po përpiqet të çojë të dashurën dhe vajzën e saj në Hungari ("Unë i kam dhënë asaj portofolin tim të kriptove, akses në llogaritë e mia bankare"), prindërit, motra dhe vëllai më i vogël janë në Kherson në jug, një qytet i pushtuar nga rusët. Ata kanë energji elektrike, tha ai, por rrjetet e telefonisë celulare janë të ndërprera, tregjet lokale po marrin vetëm para dhe babai i tij, i cili zotëron një kompani printimi, ka vetëm 500 hryvnia (17 dollarë) në xhep.

Ihor ka pranuar refugjatë nga Ukraina lindore në apartamentin e tij me një dhomë gjumi. Disa ditë më parë, një çift mbërriti me një foshnjë të porsalindur, si dhe një burrë që sapo kishte çuar familjen e tij në kufirin polak dhe një familje nga Kharkiv, ku përfshihej një grua shtatzënë.

Dhe Ihor ka ende punën e tij të përditshme, duke testuar Jooble në një treg të ri evropian. “Ne duhet të vazhdojmë të punojmë për të mbështetur familjet tona dhe të jemi në gjendje të dërgojmë para për ushtrinë ukrainase”, tha ai, duke buzëqeshur gjatë gjithë kësaj kohe sa bëri intervistë me gazetarin e The Economist.

"Dhe unë jam duke bërë joga çdo ditë". Kjo e ndihmon atë të ndihet më pak i vdekshëm. /Nacionale/

Lajme të ngjashme