Irani vazhdon kërcënimet pas sulmit të paprecedentë ndaj Izraelit - krejt çka ndodhi - NACIONALE

Irani vazhdon kërcënimet pas sulmit të paprecedentë ndaj Izraelit - krejt çka ndodhi

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Irani nisi një sulm të paprecedentë me dron dhe raketa në shkallë të gjerë duke synuar Izraelin gjatë natës të së shtunës, siç thuhet në hakmarrje për një sulm izraelit në një kompleks diplomatik iranian në Siri. Kjo shënoi herën e parë që Irani sulmoi drejtpërdrejt Izraelin nga territori i tij, duke sinjalizuar një përshkallëzim në konfliktin në Lindjen e Mesme.

Teherani në vazhdimësi lëshoi kërcënime kundër Tel Avivit dhe aleatëve të tij perëndimorë, duke paralajmëruar për një hakmarrje më të fortë nëse Izraeli vazhdon veprimet e tij ushtarake.

Zhvillimet kryesore sipas CNN:

Predha të kapura: Më shumë se 300 predha – duke përfshirë rreth 170 dronë dhe mbi 120 raketa balistike – u qëlluan drejt Izraelit në sulmin e jashtëzakonshëm ajror gjatë natës. Megjithatë, "99%" e tyre u kapën nga sistemet e mbrojtjes ajrore të Izraelit dhe "partnerët" e tij, sipas ushtrisë izraelite. Vetëm "një numër i vogël" raketash balistike arritën në Izrael, me raketat balistike të mbetura, të gjitha raketat e lundrimit dhe të gjithë dronët që u kapën përpara se të arrinin territorin izraelit, tha zëdhënësi i IDF-së, kundëradmirali Daniel Hagari.

Sulmi i Teheranit kishte në shënjestër bazën ajrore Nevatim, ka thënë të dielën një zyrtar i ushtrisë iraniane, duke pretenduar se nga këtu filloi sulmi i Izraelit në fillim të prillit në konsullatën iraniane.

Presidenti i ShBA-së Joe Biden siguroi kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për mbrojtjen e Izraelit, por sqaroi se ShBA-ja nuk do të angazhohej në veprime sulmuese kundër Iranit.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi planet për t'u konsultuar me aleatët dhe partnerët globalisht për të adresuar situatën dhe përsëriti dënimin e fortë të sulmit të Iranit.

Zyrtarët iranianë paralajmëruan për një qasje të re, duke deklaruar se do t'i përgjigjen drejtpërdrejt çdo sulmi të ardhshëm ndaj interesave ose njerëzve të tyre. Ata gjithashtu lëshuan paralajmërime për ShBA-në dhe Izraelin.

Udhëheqësit në mbarë botën shprehën shqetësimin për përshkallëzimin dhe bënë thirrje për de-përshkallëzimin për të parandaluar krizat e mëtejshme. Arabia Saudite, Katari dhe disa vende të Amerikës Latine e dënuan sulmin, ndërsa Kina theksoi rëndësinë e qetësisë dhe përmbajtjes. Australia e cilësoi sulmin të pamatur dhe një kërcënim për sigurinë rajonale.

Çka tash?

Ministri i Mbrojtjes, Yoav Gallant, tha se sulmi ishte “shpalosur në një mënyrë të pashembullt”, por shtoi se “ne duhet të jemi të përgatitur për çdo skenar”. Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha “ne i kemi parandaluar" dhe se "së bashku do të fitojmë.”

Aleatët e Izraelit në Perëndim i kërkuan vendit të punojë për të de-përshkallëzuar krizën, në vend që të përgjigjet në një mënyrë që mund ta kthejë situatën në një luftë të hapur.

Presidenti Biden foli me telefon me kryeministrin izraelit Netanyahu dhe e bëri të qartë se ShBA nuk do të marrë pjesë në asnjë operacion sulmues kundër Iranit, tha një zyrtar i lartë i administratës së Shtëpisë së Bardhë për CNN.

Biden i tha Netanyahut se duhet t'i konsideronte ngjarjet e së shtunës mbrëma si një "fitore" pasi sulmet e Iranit kishin qenë kryesisht të pasuksesshme, dhe në vend të kësaj demonstroi "kapacitetin e jashtëzakonshëm të Izraelit për t'u mbrojtur kundër dhe për të mposhtur edhe sulme në shkall të gjerë".

Lajme të ngjashme