A mund të fitojë vërtet Ukraina? - NACIONALE

A mund të fitojë vërtet Ukraina?

2 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Deri vetëm një javë më parë, ekuilibri gjeopolitik në Ukrainë mund të krahasohej me Zugzwang - një pikë e ndjeshme në shah apo lojëra të tjera të ngjashme, kur çdo lëvizje ka të ngjarë të vendosë një lojtar në disavantazh.

Ndërsa Perëndimi përgatitej të mblidhej me liderë të tjerë botërorë në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, dukej se nuk kishte alternativë të mirë veçse ta mbante. Perëndimi vështirë se mund të tërhiqej në mbështetjen e tij për Ukrainën - shumë nga rendi liberal-demokratik u deklarua i kërcënuar, u shpenzua shumë gjak ukrainas, u shpenzuan shumë para perëndimore, pesë miliardë dollarë në muaj vetëm për të financuar shtetin ukrainas. Vetëm SHBA-ja ka shpenzuar 15.5 miliardë dollarë që nga fillimi i luftës, shkruan The Guardian.

Megjithatë, nëse Perëndimi vazhdon me planin e tij për të shtrydhur ekonomikisht Rusinë, një Putin gjithnjë e më i dëshpëruar me siguri do të mbyllë të gjithë gazin që vjen nga Rusia, jo vetëm Nord Stream 1, por të gjitha tubacionet e tjera të gazit. Me refuzimin e prodhuesve të naftës nga Arabia Saudite në Iran për t'i ardhur në ndihmë Evropës dhe për të rritur prodhimin e naftës, miliona konsumatorë evropianë janë në rrezik të ngrijnë ose falimentojnë këtë dimër.

Kostoja e mbrojtjes së votuesve evropianë nga rritja e çmimeve të energjisë elektrike dhe gazit - që tani vlerësohet në 500 miliardë euro - vazhdon të kërcënojë buxhetet kombëtare dhe bankat qendrore janë nën presion për të vazhduar rritjen e normave të interesit për të frenuar inflacionin, i cili është mesatarisht 9.8%, që është maksimumi në 25 vjet.

Përparim i papritur i Ukrainës

Megjithëse të gjitha këto llogaritje nuk janë zhdukur, ato janë ndryshuar rrënjësisht si rezultat i përparimit të papritur ushtarak të Ukrainës. Zyrtarët perëndimorë janë të kujdesshëm në lidhje me momentin historik, por Justin Bronk i institutit britanik të mendimit RUSI (Royal United Services Institute) thotë:

"Pavarësisht se sa territor merr Ukraina përpara se moti në nëntor të parandalojë lëvizjet nga secila palë, nuk mund të ketë më asnjë dyshim se Ukraina mund të fitojë nëse mbështetet siç duhet. Argumenti se nuk ia vlen të vazhdohet të ndihmohet Ukrainë, sepse e zgjat ngërçin, nuk është më argument. Fitorja tashmë është e dukshme dhe e besueshme”.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, duke folur në Kiev të shtunën ndërsa ndikimi i ofensivës u bë i dukshëm, tha se ishte një "moment shprese". Pas 24 orëve të ardhshme të avancimit, një debat i ashpër shpërtheu në politikën gjermane mbi dërgimin e drejtpërdrejtë të armëve të rënda, përfshirë tanket Leopard.

Agnieszka Brugger, nënkryetare e grupit të Gjelbërve në Bundestag, tha: "Të gjitha opsionet duhet të kthehen në tryezë pa asnjë kufizim. Këta janë muaj vendimtarë për qytetarët e Ukrainës dhe për rendin në kontinentin tonë".

Në vend që të ofrojnë vetëm një ngërç të shtrenjtë, në të cilin, sipas Vladimir Putinit, prosperiteti evropian hidhet në furrën e sanksioneve, liderët perëndimorë tani mund të flasin për de-okupimin e Ukrainës dhe kjo tingëllon bindëse. “Ky kundërsulm tregon se ne mund të fitojmë”, tha ambasadorja e Ukrainës në SHBA, Oksana Markarova.

Ambasadori francez në Ukrainë, Étienne de Poncins, madje spekuloi disi para kohe se vjeshta mund të sjellë "një kohë fitoreje". Nëse po, duhet menduar për metodat brutale, madje bërthamore, që Putini mund të përdorë për të parandaluar një kolaps.

Përparimet e Ukrainës do të shqetësojnë Pekinin

Megjithatë, lufta e ashpër aktuale e narrativave nuk do të përfundojë, duke përfshirë OKB-në javën e ardhshme - e cila është margjinalizuar kryesisht nga vetoja e Rusisë në Këshillin e Sigurimit. Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të kthehet në një qoshe nëse dështimet aktuale ushtarake bëhen më të rënda, por aftësia e tij për të shmangur kritikat dhe për të riformuar të vërtetën është tashmë legjendare.

Përparimet e Ukrainës do të shqetësojnë gjithashtu Pekinin, pasi i ka premtuar Rusisë miqësi të pandalshme. Siç thekson Richard Haass, president i Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë, "qëllimi i Kinës ishte të ndante Perëndimin, por rreshtimi i saj me Rusinë ka bërë të kundërtën".

Për më tepër, nëse Kina do të mbetet efektive kundër SHBA-së, e cila tërheq shtetet e paangazhuara, ajo ka shumë nevojë për suksesin e Rusisë në Ukrainën lindore. Humbësi më i madh i humbjes së Rusisë në Donetsk, për sa i përket prestigjit në OKB, mund të jetë presidenti kinez Xi Jinping.

Por edhe tani, liderët perëndimorë do të kërkojnë me ankth shenjat nëse Evropa do të shtrëngohet apo do të qëndrojë e palëkundur. Presioni nuk është larguar ende.
Nathalie Tocci, drejtore e Institutit Italian të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, argumenton se është ende një test i dy pikëpamjeve kontradiktore mbi qëndrueshmërinë e Evropës, njëra e përfaqësuar nga Putin dhe tjetra nga Jean Monnet, themeluesi shpirtëror i BE-së.

Sa e mbështesin evropianët dërgimin e armëve në Ukrainë?

Në përgjithësi, sondazhi i Eurobarometrit i kryer në qershor dhe korrik tregoi se 68 për qind e evropianëve mbështesin dorëzimin e armëve në Ukrainë, ndërsa 78 për qind mbështesin sanksionet ekonomike të vendosura nga BE ndaj qeverisë ruse, kompanive dhe individëve. Sondazhet e fundit gjermane për ZDF treguan 70 për qind mbështetje për sanksionet kundër Rusisë dhe një mbështetje të jashtëzakonshme prej 90 për qind në mesin e mbështetësve të Gjelbër gjermanë. Përpjekja e parë e të majtëve gjermanë për të nisur një "vjeshtë të nxehtë" përfundoi pa sukses dhe pak njerëz iu përgjigjën thirrjes për të dalë në rrugët e Këlnit.

Propagandistët e Moskës do të përpiqen të portretizojnë Evropën në prag të një rebelimi të stilit të 1848-ës dhe NATO-n si një organizatë të mbyllur në fantazi. Gjithçka do të varet nga efektiviteti i masave që BE-ja mund të bie dakord për kufizimin e çmimit të gazit apo subvencionimin e kostove. Askush nuk e mohon ndjeshmërinë e madhe politike. Shefi i Shtabit të Shtëpisë së Bardhë, Ron Klain, po poston vazhdimisht në Twitter për rënien aktuale të çmimeve të gazit.

Por ajo që ishte potencialisht më e rëndësishme diplomatikisht në gusht ishte se liderët evropianë, pas një reagimi fillestar shumë të ndarë ndaj pushtimit në fillim të pranverës, dukej se ishin bashkuar dhe rifituan qetësinë, madje edhe para ofensivës së fundit nga forcat ukrainase.

Në një seri fjalimesh të sinqerta dhe reflektuese gjatë gjithë gushtit, udhëheqësit në Paris, Bruksel, Berlin dhe Uashington shprehën qëndrueshmëri dhe energji, të gatshëm për t'u angazhuar më plotësisht ideologjikisht me një luftë që mund të zvarritet në dimër. Fjalimet mund të kenë qenë pjesërisht një ofensivë diplomatike nga Berlini dhe Parisi në përpjekje për të qetësuar shtetet baltike dhe të Evropës Lindore, por ato ishin gjithashtu një mesazh vendosmërie për zonat e tyre elektorale.

Baerbock, për shembull, pohoi në një artikull në Die Zeit: "Ne duhet të përballemi me faktet, Rusia si kjo do të mbetet një kërcënim për paqen dhe sigurinë në Evropë për të ardhmen e parashikueshme. Kjo mund të jetë e vështirë të gëlltitet. Ne duhet të supozojmë se Ukraina do të ketë ende nevojë për një armë të re të rëndë nga miqtë e saj”.

Ajo më vonë tha se do t'i përmbahej premtimeve të saj ndaj Ukrainës, pavarësisht se çfarë mendonin votuesit.

Po kështu, kancelari gjerman Olaf Scholz, në një fjalim të madh të mbajtur më 29 gusht në Pragë, u përpoq të hedhë themelet për rinovimin e politikës pro-evropiane të Gjermanisë. Fjalimi ishte pjesërisht një përgjigje ndaj fjalimit të Macron në vitin 2017, por ishte gjithashtu argumenti i tij se Evropa duhej t'i përgjigjej pushtimit të Ukrainës. Ai përfundoi me një pyetje retorike: "Kur, nëse jo tani, do të ndërtojmë një Evropë sovrane? Kush, nëse jo ne, mund të mbrojë vlerat e Evropës?".

Macron gjithashtu pranoi në një fjalim maratonë para ambasadorëve francezë më 1 shtator se nuk ka kthim prapa rreth Putinit.

Rusia, tha Macron, "jo vetëm që ka minuar parimet mbi të cilat ne kemi ndërtuar paqen për dekada - integritetin territorial të shteteve", por ka krijuar relativizëm modern që kërcënon të bëhet "plotësisht i pakthyeshëm" dhe "jashtëzakonisht i rrezikshëm për funksionimin e brendshëm të demokracitë tona”. Ky nuk ishte një konflikt për territorin apo nacionalizmin ukrainas, por për vlerat.

Dobësitë e demokracisë liberale

Por nga këto fjalime, të cilat pak veta i lexuan, u dallua qartë edhe dobësia e demokracisë liberale. Baerbock ishte më e sinqerta në bisedën e saj me ambasadorët e saj. Ndërsa është e vërtetë që në mars 141 vende në OKB dënuan pushtimin rus, Baerbock tha, "vendet që përfaqësojnë më shumë se gjysmën e popullsisë së botës nuk votuan me ne. Për më tepër, shumë vende nuk mbështesin sanksionet kundër Rusisë".

Përveç vuajtjeve në Ukrainë, nënvizon ministrja gjermane, ky ishte i vetmi fakt që e shqetësoi më shumë në gjashtë muajt e fundit, aq sa nuk mund të ndalonte së menduari.

Ajo tha se Perëndimi duhet "të kuptojë pse një vend thjesht do të përmbahej kur ka një zgjedhje midis së mirës dhe së keqes, midis viktimave dhe autorëve". Shumë vende e panë Ukrainën si një luftë rajonale. "Ata vazhdojnë të pyesin se ku ishim kur konfliktet ishin të ndezura në vendlindjet e tyre", thotë Baerbock. Zgjidhjet e tij ishin të shumta, por në vend që të ofronte një fakt të kryer, diçka që nuk krijon besim, Perëndimi duhej t'i kishte dëgjuar ata abstenues.

Një qëndrim të ngjashëm shprehu edhe homologja e saj franceze, Catherine Colonna, në fjalimin e saj drejtuar trupit diplomatik francez, duke paralajmëruar: “Vullneti për të kërkuar kompromis po humbet çdo ditë terren, përballë dëshirës për të imponuar pozicione pa kompromis ose për të pranuar një ngërç”. Ajo bëri thirrje për "diplomaci luftarake" franceze dhe që diplomatët francezë të fillojnë të bëhen bartës më të qartë të mesazheve në këtë "konkurrencë të re vlerash".

Një thirrje zgjimi

Vetë Ukraina po përpiqet të forcojë mbështetjen ndërkombëtare duke zgjeruar kontaktet e saj diplomatike, por ky është një proces kompleks. Dmytro Kuleba, ministri i jashtëm i Ukrainës, pranon se nuk është shumë i popullarizuar në Indi, pasi i tha udhëheqjes së saj se nafta që ata blejnë nga Rusia është e mbushur me gjak ukrainas. Sa i përket Kinës, ai pranon se është bërë pak përparim.

Është e mundur që diçka e përhershme të dalë nga kampi i abstinencës, si ringjallja e lëvizjes së fjetur të jo-angazhimit, por ajo lëvizje nuk ka pasur kurrë një ideologji kohezive.

Nëse aleanca perëndimore do të tërheqë miq të rinj, do të duhet më shumë se një konferencë për ndryshimet klimatike të sponsorizuara nga Perëndimi ose një turne presidencial në Afrikë për të zhbërë dëmin e grumbulluar në të kaluarën, përfundon The Guardian. /Nacionale/

Lajme të ngjashme