"Scholz i nënshtrohet lojës së Putinit"

1 javë më parë

nga NACIONALE

Gjermania heziton të ndihmojë Ukrainën. Pse? Marieluise Beck dhe Ralf Fücks shpjegojnë se Putini e di dobësinë më të madhe të gjermanëve.

Përparimi rus drejt Kievit ka dështuar dhe lufta kundër Ukrainës vazhdon pa pushim. Mbrojtësit nuk kanë nevojë për asgjë më urgjente sesa armë dhe municione. Por Gjermania po ndihmon më pak se sa mundet dhe duhet, kritikojnë ekspertët e Evropës Lindore Marieluise Beck dhe Ralf Fücks, të cilët ishin kohët e fundit në Kiev dhe Kharkiv. Në një intervistë, ata të dy shpjegojnë pse Gjermania nuk duhet të pengohet nga kërcënimet e Vladimir Putin, pse frika nga lufta bërthamore është ekzagjeruar dhe se si mund të ndalet agresioni rus.

Ralf Fücks: Gjermania mund dhe duhet të ndihmojë më shumë Ukrainën, veçanërisht me armë të rënda, për të thyer ofensivën ruse. Është paradoksale që në Gjermani frika nga përshkallëzimi i konfliktit është më e madhe se në vendet që do të prekeshin drejtpërdrejt, si Polonia dhe shtetet baltike. Na mungon vendosmëria për të ndaluar Putinin.

Thembra e Akilit e Gjermanisë është padyshim frika nga përshkallëzimi i luftës nga Rusia.

Marieluise Beck: Putini i njeh shumë mirë dobësitë e psikologjisë gjermane, veçanërisht përzierjen e frikës dhe dëshirën për pajtim me Rusinë. Kësaj i shtohet edhe varësia nga gazi dhe nafta ruse. Ai e shfrytëzon këtë në një mënyrë të synuar, veçanërisht pasi në Gjermani ka rrjete nga e djathta ekstreme në të majtën ekstreme që drejtojnë biznesin e Kremlinit.

Tani presidenti rus ka treguar herë pas here se ai respekton vetëm forcën. Pse qeveria federale nuk i dërgon një sinjal të tillë Kremlinit me furnizimin me armë të rënda për ushtrinë ukrainase?

Fücks: Ka mungesë të qartësisë për atë që është në rrezik. Më 24 shkurt 2022, ditën kur Rusia pushtoi Ukrainën, Putin e bëri të qartë se SHBA dhe NATO ishin armiqtë e tij të vërtetë. Në çdo rast, ai e konsideron Evropën vetëm si një vasal të Shteteve të Bashkuara. Duhet të jemi të vetëdijshëm se kjo luftë ka të bëjë edhe me sigurinë tonë. Një fitore ruse nuk do të ishte vetëm një fatkeqësi për Ukrainën. E gjithë struktura e sigurisë evropiane do të ishte në rrënoja.

Ralf Fücks, i lindur në vitin 1951, themeloi grupin e mendimit Zentrum Liberale Moderne në Berlin së bashku me gruan e tij Marieluise Beck. Më parë, ai ishte senator në Bremen dhe për 21 vjet anëtar i bordit të drejtorëve të Fondacionit Heinrich Böll, i cili është i lidhur me partinë Bündnis 90/Die Grünen. Fücks është autor i disa librave dhe është aktiv në Twitter si @fuecks. Marieluise Beck, e lindur në vitin 1950, u transferua në Bundestag me grupin e parë parlamentar të Gjelbërve në vitin 1983, ku ishte anëtare deri në vitin 2017 me një ndërprerje. Ajo ishte Sekretare e Shtetit Parlamentar, Komisionere e Qeverisë Federale për Migracionin dhe ka qenë politikane në Evropën Lindore për shumë vite.

Mbi të gjitha, suksesi rus do të ishte një inkurajim për çdo regjim agresiv në planet.

Beck: Kina po vëzhgon me shumë vëmendje reagimet tona ndaj sulmit rus. Nëse Perëndimi tregon dobësi, ai do të inkurajojë sundimtarët autoritarë në mbarë botën. Ka mjaft konflikte në këtë planet që shpejt mund të bëhen më të rrezikshme. Frika nuk ka ndihmuar kurrë kundër despotëve.

Por nga ana tjetër përhapja e frikës është arma më e mirë e Putinit.

Fücks: Të cilën ai di ta përdorë shumë mirë. Për sa kohë që ne e lëmë frikën të na sundojë, Kremlini dikton rregullat e lojës. Pastaj i takon Putinit se sa larg dëshiron të shkojë. Ne duhet të kthejmë tavolinat dhe të bëjmë kërkesa të qarta ndaj tij. Rusia ka nevojë për një sinjal të qartë: deri këtu dhe jo më tej!

Olaf Scholz ka përcaktuar të paktën një interes gjerman: domethënë që Rusia të mos e detyrojë Ukrainën në një paqe të diktuar.

Beck: Kjo është vetëm gjysma e së vërtetës. Në fund të fundit, ne evropianët kemi një ndikim vendimtar në çfarë lloj negociatash duhet të hyjë Ukraina me Rusinë. Në mënyrë që Zelenskyy të jetë në gjendje të negociojë nga një pozicion i fortë, ne duhet të mbështesim Ukrainën në mënyrë më të qëndrueshme. Përndryshe, Kremlini do të përfundojë duke diktuar kushtet e një armëpushimi.

Tani Ukraina po merr të gjitha llojet e këshillave nga Perëndimi. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka theksuar tashmë se Ukrainës mund t'i duhet të pranojë lëshime territoriale për të arritur paqen.

Fücks: Nëse presioni perëndimor do të ushtrohej mbi Ukrainën për të bërë "kompromise territoriale", kjo do të ishte një deklaratë politike dhe morale e falimentimit. Do t'u ngulnim një thikë pas shpine ukrainasve. Në të njëjtën kohë, do të ishte gozhda në arkivol për rendin evropian të paqes dhe për të drejtën ndërkombëtare. Një luftë agresioni si ajo e zhvilluar nga Rusia nuk duhet të shpërblehet me përfitime territoriale. Përndryshe kutia e Pandorës është e hapur.

Si e sheh publiku ukrainas rolin e Gjermanisë?

Fücks: Ka mirënjohje, por edhe acarim në rritje. Ushtria ruse ka kaluar në një betejë materiale klasike, duke përdorur armë me rreze të gjatë si artileri dhe raketa dhe duke sulmuar me avionë luftarakë dhe tanke. Për sa i përket armatimit, ushtria ukrainase është dukshëm më inferiore. Por sa armë të rënda ka marrë Ukraina nga Gjermania deri më tani? Pas 115 ditësh lufte, kanë mbërritur topat e parë vetëlëvizës. Dhe ende nuk ka tanke, megjithëse Ukraina i kërkoi urgjentisht.

Ministrja Federale e Mbrojtjes Christine Lambrecht ka deklaruar tani se ajo synon të dorëzojë vetëm tre raketahedhës Mars 2 në Ukrainë në vend të katër origjinaleve.

Beck: E gjithë kjo është e vështirë për t'u kuptuar. Hezitimi gjerman kushton jetë. Çdo ditë nga 100 deri në 200 ushtarë ukrainas vriten në aksion, dhe numri i të plagosurve është përkatësisht më i lartë. Ukrainës po i mbarojnë armët dhe municionet. Kjo urgjencë duket se nuk arrin tek kancelaria. Njerëzit atje duket se janë më të shqetësuar për marrëdhëniet e ardhshme me Rusinë.

Le të kthehemi te pyetja fillestare: Pse kancelari Scholz vazhdon të veprojë me kaq kujdes ndaj Rusisë? Në fund të fundit, ai pa me sytë e tij efektet e luftës gjatë vizitës së tij në Ukrainë.

Fücks: Scholz me sa duket i frikësohet një presidenti rus i cili e ka shpinën pas murit. Për kancelarin, Ukraina vjen e dyta, prioriteti i tij kryesor është që Gjermania në asnjë rrethanë nuk duhet të bëhet palë në luftë. Scholz i nënshtrohet lojës së Putinit. Në një lloj bindjeje parashikuese, ne përmbahemi nga armatosja e Ukrainës për të fituar luftën, sepse Putini mund ta interpretojë këtë si një akt armiqësor.

Putin vazhdon të kërcënojë fuqinë bërthamore të Rusisë. A e konsideron realisht të mundshme qeveria federale që Rusia të mund të ndërmarrë këtë hap?

Beck: Putin do të rrezikonte vetë ekzistencën e Rusisë nëse do të merrte përsipër të gjithë fuqinë ushtarake të NATO-s. Putin tashmë ka vështirësi të mëdha me Ukrainën dhe nuk ka gjasa të rrezikojë një tjetër konflikt me Perëndimin në këtë moment. Sigurisht jo një bërthamore.

Scholz tani ka deklaruar mbështetjen e tij për planin për t'i dhënë Ukrainës statusin e një kandidati për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Çfarë mendoni për të?

Fücks: Ky është një sinjal i rëndësishëm. Por nëse nuk armatosim vazhdimisht Ukrainën, statusi i kandidatit do të mbetet një placebo. Nga Gjermania vijnë sinjale të paqarta. Ne folëm me anëtarë të qeverisë dhe parlamentarë në Kiev. Ka pothuajse dëshpërim për paqartësinë e politikës gjermane. Për fat të mirë, mbrojtja e Ukrainës nuk varet vetëm nga ne dhe nga Franca. /Nacionale/

Lajme të ngjashme