Gjykata e Tiranës merr vendim që Dritan Goxhaj të ekstradohet në Hagë - NACIONALE

Gjykata e Tiranës merr vendim që Dritan Goxhaj të ekstradohet në Hagë

1 javë më parë

nga NACIONALE

Gjykata e Tiranës ka vendosur t’i hapë rrugë ekstradimit të ish-luftëtarit të UÇK-së, Dritan Goxhaj.

Ky i fundit, i arrestuar në vendin tonë gjatë muajve të verës, do të ekstradohet në Gjykatën Speciale të Hagës.

Prokuroria e Specializuar e akuzon atë se ka intimiduar dëshmitarët në procesin kundër drejtuesve të UÇK-së për krime lufte, duke publikuar emrat e tyre.

Avokatët e Dritan Goxhaj e konsideruar arrestimin si politik arrestimin e ish-luftëtarit të UÇK, ndërsa mbështetës të tij kanë protestuar vazhdimisht me parrulla duke kundërshtuar ekstradimin e Goxhajt dhe kërkojnë lirimin e tij. /TV Klan

Lajme të ngjashme