Yjet e Man Cityt dhe Liverpoolit lihen jashtë listës së Anglisë për ndeshjen ndaj Gjermanisë - NACIONALE

Yjet e Man Cityt dhe Liverpoolit lihen jashtë listës së Anglisë për ndeshjen ndaj Gjermanisë

4 muaj më parë

nga NACIONALE

Përzgjedhësi Gareth Southgate ka emëruar skuadrën e tij prej 23 lojtarësh për përballjen e Anglisë kundër Gjermanisë në “Wembley” të hënën mbrëma, me disa emra të mëdhenj të lënë jashtë.

Në lëshimin më të madh dhe ndoshta më të diskutueshëm, mbrojtësi i Liverpoolit, Trent Alexander-Arnold nuk është përfshirë në atë që është ndeshja e fundit e “Tre Luanëve” para Kupës së Botës të nëntorit.

Sulmuesi i Manchester Cityt, Jack Grealish është lënë gjithashtu jashtë, megjithëse kjo është për shkak të pezullimit pasi mori kartonin e tij të dytë të verdhë në sezonin e Ligës së Kombeve në humbjen ndaj Italisë të premten e kaluar.

Mbrojtësi i Milanit, Fikayo Tomori, mesfushori i Southampton-it, James Ward-Prowse dhe sulmuesi i West Ham, Jarrod Bowen, janë emrat e tjerë që nuk kanë arritur ta bëjnë këtë.

Me Anglinë tashmë të zbritur nga niveli më i lartë i Ligës së Kombeve, pasi ka marrë vetëm një pikë në pesë ndeshje dhe ka dështuar të shënojë nga loja e hapur në asnjë prej tyre, pritej që Southgate të përdorte ndeshjen e Gjermanisë për të provuar lojtarë më të papërvojë.

Megjithatë, ky nuk duket të jetë rasti, me Alexander-Arnold tani në rrezik serioz për të humbur një vend në aeroplan për në Katar

Mbrojtësi i djathtë 23-vjeçar nuk ka qenë kurrë një lojtar i rregullt i Anglisë nën drejtimin e Southgate, me Kyle Walker të Manchester Cityt, Kieran Trippier të Newcastle dhe Reece James të Chelseat përpara në renditje.

Largimi i Tomorit ka tërhequr gjithashtu kritika, duke pasur parasysh se sa mirë ka performuar 24-vjeçari që nga transferimi nga Chelsea në Milan vitin e kaluar, dhe vështirësitë e qendërmbrojtësve më të njohur të Anglisë si Harry Maguire i Manchester United.

Një lojtar që është përfshirë në skuadrën për t'u përballur me Gjermaninë është sulmuesi i Brentfordit, Ivan Toney, i cili mund të fitojë ndeshjen e tij të parë ndërkombëtare pasi më parë ishte lënë jashtë skuadrës për t'u përballur me Italinë.

26-vjeçari u thirr në Angli për herë të parë ndonjëherë për pushimin ndërkombëtar të shtatorit pas një fillimi mahnitës të sezonit ku ai ka shënuar pesë dhe ka asistuar tre në vetëm tetë ndeshje për Brentfordin.

Lajme të ngjashme