Tjetër goditje e rëndë për Djokovicin: US Open konfirmon se s'i lejohet të marrë pjesë shkaku i mosvaksinimit - NACIONALE

Tjetër goditje e rëndë për Djokovicin: US Open konfirmon se s'i lejohet të marrë pjesë shkaku i mosvaksinimit

3 javë më parë

nga NACIONALE

Shpresat e Novak Djokovic për të luajtur në US Open pësuan një goditje tjetër pasi turneu konfirmoi se do të respektohen rregullat e qeverisë së Shteteve të Bashkuara për vaksinën Covid-19

SHBA-ja kërkon që shtetasit e huaj të jenë të plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19 për të hyrë në vend, kjo do të thotë se Djokovicit, i cili e ka bërë të qartë vazhdimisht se nuk do ta marrë vaksinën, nuk do t’i lejohet hyrja në Amerikë.

Kampioni i Wimbledon, të cili gjithashtu u ndalua të luante në Australian Open për shkak të qëndrimit të tij kundër vaksinimit, tha pas suksesit të tij në Londër se ai ishte duke pritur "me shpresë për një lajm të mirë nga SHBA".

35-vjeçari – një kampion tre herë në Flushing Meadows – u emërua në listën e hyrjes për Grand Slamin e fundit të vitit të mërkurën, por kjo është rutinë,dhe jo një tregues se ai do të lejohet të luajë.

Një deklaratë nga US Open, e cila nuk ka rregullat e veta të vaksinimit, thuhej: “Sipas librit të rregullave të Grand Slam, të gjithë lojtarët e kualifikuar futen automatikisht në fushat kryesore të shortit për meshkuj dhe femra bazuar në renditjen 42 ditë përpara ndeshjes së parë. Të hënën e ngjarjes. US Open nuk ka një mandat vaksinimi për lojtarët, por do të respektojë pozicionin e qeverisë amerikane në lidhje me udhëtimin në vend për qytetarët e pavaksinuar jo-amerikanë.

Ndërsa Djokovic ka shumë pak gjasa të jetë në Nju Jork, një tjetër ish-kampion do të jetë, pasi Serena Williams u emërua në listën e hyrjes. Williams, një fituese gjashtë herë e US Open, sinjalizoi synimin e saj për të garuar në Grand Slamin e saj në shtëpi pasi u regjistrua për të luajtur pjesën më të madhe të ritmit të fushës së fortë të SHBA, duke përfshirë ngjarjet në Toronto dhe Cincinnati.

Kyle Edmund i Britanisë së Madhe është gjithashtu i vendosur të hyjë në garën e tij të parë teke në një Grand Slam në dy vjet. Karriera e 27-vjeçarit është prishur nga një dëmtim në gju, por ai u rikthye në Wimbledon, duke luajtur në dyshe të përziera. Për shkak të renditjes së tij të mbrojtur në pozitën e 48-të, ai do të përfshihet në shortin kryesor.

Lajme të ngjashme