Pse Haaland nuk po luan ndaj Chelseat në gjysmëfinale të Kupës FA? - NACIONALE

Pse Haaland nuk po luan ndaj Chelseat në gjysmëfinale të Kupës FA?

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Ylli norvegjez i Manchester Cityt, Erling Haaland, është lënë jashtë skuadrës për ndeshjen gjysmëfinale të Kupës FA ndaj Chelseat që tashmë ka filluar, por pse?

Haaland u zëvendësua pas 90 minutave të ndeshjes së dytë çerekfinale të Ligës së Kampionëve të Cityt me Real Madridin dhe Pep Guardiola më pas zbuloi se norvegjezi kishte kërkuar të largohej para vazhdimeve pasi nuk ndihej mirë. Trajneri vazhdoi të konfirmojë se golashënuesi i tij më i mirë ishte lënduar përpara ndeshjes me Chelsean.

"Ai është i lënduar. Nuk mendoj se është shumë, por ai nuk është i disponueshëm për sot. Nuk e di [nëse do të kthehet për ndeshjen tjetër]," tha Guardiola për BBC.

Guardiola kishte thënë një ditë para ndeshjes se Haaland kishte ndjerë "një problem muskulor" kundër Madridit, por kishte minimizuar ashpërsinë e dëmtimit, duke e lënë atë si një lodhje. Kevin De Bruyne, i cili gjithashtu u detyrua të largohej kundër Madridit, u emërua në formacionin startues kundër Chelseat. Julian Alvarez zëvendëson Haaland në sulmin e Cityt.

Haaland mungoi dy muaj më parë në këtë sezon për një dëmtim në këmbë. Ai ka shënuar 30 gola këtë sezon, por është kritikuar shpesh se nuk ka dhënë në ndeshjet më të mëdha paraqitjen që pritet prej tij, duke mos shënuar në të dyja ndeshjet kundër Arsenalit, Real Madridit dhe kundër Liverpoolit në Anfield.

Mbetet për t'u parë nëse Haaland do të rikuperohet në kohë për ndeshjen e ardhshme të Cityt në Premierligë në udhëtim ndaj Brighton të enjten.

Lajme të ngjashme