Laporta komenton të ardhmen e Xavit në Barcelonë: Gjithçka mbetet e hapur - NACIONALE

Laporta komenton të ardhmen e Xavit në Barcelonë: Gjithçka mbetet e hapur

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, mbetet i bindur se Xavi Hernandez mund të qëndrojë si trajner te katalunasit, pavarësisht se trajneri spanjoll së fundmi tha se nuk ka ndryshuar mendje.

Xavi njoftoi synimin e tij për t'u larguar në janar, duke shkaktuar përpjekje nga hierarkia e Barcelonës për ta bindur atë të rishqyrtojë vendimin e tij. Forma e shkëlqyer e Blaugranëve që nga vendimi i tij, duke përfshirë një seri prej 12 ndeshjesh pa humbje, i ka shtuar peshë kërkesës së tyre.

laporta xavi

Në një konferencë të fundit për shtyp përpara ndeshjes së Barcelonës kundër Cadiz fundjavën e kaluar, Xavi përsëriti qëndrimin e tij, duke thënë: "Unë nuk do të ndryshoj mendje". Pavarësisht konfirmimit të prerë nga vetë njeriu, Laporta mbetet i bindur dhe pretendon se diskutimet për të ardhmen e Xavit do të zhvillohen në fund të sezonit dhe gjithçka do të mbetet “e hapur” deri atëherë.

Duke folur për Marca, Laporta tha: "Ne do ta diskutojmë këtë çështje në fund të sezonit. Ai po bën shumë mirë. Ai u shpreh në kuptimin në të cilin u shpreh, e kuptoj që gjithçka është e hapur dhe gjithçka është e rishikueshme, e kuptoi se ka pasur rrethana që e kanë shtyrë atë të bëjë atë që ka bërë, por në fund të sezonit, ne do të flasim për këtë."

Deco, drejtori sportiv i klubit, bëri një deklaratë kontradiktore për Laportën pak ditë më parë dhe informoi se aktualisht nuk ka plane për të bindur Xavin që të ndryshojë mendje për largimin e tij.

Xavi

“Për momentin nuk ka asnjë plan që Xavi të ndryshojë mendje; nëse ka, ne do të flasim. Qetësia e mendjes vjen nga rezultatet. Skuadra po fiton. Ne kemi folur tashmë shumë për Xavin. Ka qenë një çështje personale. Nuk kemi shumë për të folur. Duhet të mendojmë për ndeshjet", tha Deco.

Ndërsa spekulimet rreth largimit të Xavi vazhdojnë, lojtarët e Barcelonës mbeten të përqendruar në përfundimin fuqishëm të sezonit. Ata janë aktualisht pas rivalëve të përhershëm Real Madridit me tetë pikë në La Liga, me Barçënn që do të ketë mundësinë ta ulë këtë diferencë në El Clasico të shtunën. Megjithatë, para kësaj, ata kanë një ndeshje të rëndësishme në Ligë të Kampionëve kundër Paris Saint-Germain për një vend në gjysmëfinale, ku janë në avantazh 3:2 nga ndeshja e parë.

Lajme të ngjashme