“Ju asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të ndodhë” – A mund të luajë Nadal deri në moshën 40-vjeçare? - NACIONALE

“Ju asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të ndodhë” – A mund të luajë Nadal deri në moshën 40-vjeçare?

3 javë më parë

nga NACIONALE

Një nga më të mirët e tenisit në histori, Rafael Nadal, nuk ka treguar shumë për planet e tij afatgjata në tenis, ndërsa është i fokusuar në Nitto ATP Finals në Torino dhe kur u pyet se a mund të luajë aq gjatë sa Federer, ai tha se asnjëherë nuk mund ta dish se çfarë mund të ndodhë.

Nadal është lojtari më i suksesshëm te burrat, pasi ka fituar 22 Grand Slam. Pavarësisht arritjeve të tij të pabesueshme, 36-vjeçari ende nuk ka shijuar suksesin në finalet e ATP. Ai e fillon turneun të dielën kundër numrit nëntë të botës Taylor Fritz.

Kur tenisti spanjoll u pyet rreth planeve afatgjate, ai tha se shikon vetëm përpara ndeshjes të së dielës dhe nuk parashikon të ardhmen.

“Nuk e di se nuk mund ta parashikoj të ardhmen. Duket e vështirë, sinqerisht, por në të njëjtën kohë, kur isha 28 ose 29 vjeç, për mua ishte shumë e vështirë të imagjinoja veten duke luajtur në moshën 36 vjeçare, dhe ja ku jemi në një pozicion të lartë në renditje dhe konkurrues ende. Asnjëherë nuk e dini se çfarë mund të ndodhë. Gjithmonë varet nga fakte të ndryshme, disa prej tyre ju jeni në gjendje t'i kontrolloni, dhe të tjerët nuk keni mundësi t'i kontrolloni.

Pra, le të themi se jam shumë i lumtur që jam këtu ku jam në moshën 36 vjeç e gjysmë. Le të shohim, thjesht dua të vazhdoj dhe të shijoj faktin që luaj çdo vit, që për mua është një dhuratë”.

Nadal, a por uno de los pocos trofeos que no tiene - Estadio Deportivo

Spanjolli komentoi arritjen e kualifikimit në finale në shkallën e parë të ATP-së dhe nuk ishte i prirë të spekulonte për paraqitjet e tij.

"Epo, ju kurrë nuk e dini se çfarë mund të ndodhë. Është një ndjenjë e mrekullueshme të jesh këtu pasi u kualifikova për herë të parë në vitin 2005. Jam shumë i lumtur sepse do të thotë se kam pasur një sezon shumë pozitiv për sa i përket rezultateve të mundshme.

Unë nuk jam adhurues i të folurit për atë që mund të ndodhë apo jo. Unë jam këtu vetëm për të ndjekur rrugën time, të bëj më të mirën time çdo ditë në çdo stërvitje e çdo ndeshje.

Pastaj kam garën që do ta nis të dielën. Le të shohim, sigurisht, unë jam këtu për të provuar të arrij rezultatin më të mirë të mundshëm.”

Përplasja e Nadalit kundër Fritzit do të jetë hera e katërt që dyshja takohen dhe së fundmi dolën ballë për ballë në çerekfinalet e këtij viti në Wimbledon.

Numri 2 i botës mbizotëroi me 3-6 7-5 3-6 7-5 7-6(4), duke fituar setin e pestë me një “tie-break”, përpara se të tërhiqej përpara gjysmëfinaleve për shkak të një lëndimi.

Ai është lojtari me renditjen më të mirë në turneun e sivjetmë pasi bashkatdhetari dhe numri 1 i botës Carlos Alcaraz u tërhoq për shkak të lëndimit.

Fritz ishte një zëvendësues për Alcaraz pasi përfundoi i nënti në garën për në Torino dhe do të jetë lojtari më jofavorit për të përparuar nga faza e grupeve.

Lajme të ngjashme