Guardiola: Manchester City ka strategji për të ardhmen edhe pa mua - NACIONALE

Guardiola: Manchester City ka strategji për të ardhmen edhe pa mua

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, beson se klubi do të jetë në gjendje të përparojë pas largimit të tij, sepse ka një "strategji" për të ardhmen.

51-vjeçari është në vitin e fundit të kontratës së tij, megjithëse nuk ka dhënë asnjë indikacion se ka ndërmend të largohet.

Që kur iu bashkua Cityt nga Bayern Munich në vitin 2016 në një marrëveshje fillestare trevjeçare, Guardiola ka nënshkruar dy zgjatje të kontratës.

“Klubi e di saktësisht se cili është objektivi, hapi tjetër”, tha ai kur u pyet për të ardhmen e Cityt nëse ai do të largohej.

“Do të ketë zero problem, jam 100% i bindur. Ata e dinë se cila është strategjia, çfarë duhet të bëjnë tani, pasnesër, pas Kupës së Botës, sezonin e ardhshëm dhe sezonet në vazhdim. Kur klubi varet nga një person, ne kemi probleme, pasi klubi nuk është solid, nuk është i qëndrueshëm. Themelet e klubit vijnë nga shumë njerëz dhe nëse klubi varet vetëm nga ‘Pep’, kjo është sepse ne nuk kemi bërë shumë mirë në këtë periudhë”.

Gjatë kohës së tij në krye, Guardiola ka fituar nëntë trofe të mëdhenj me Manchester Cityn, duke përfshirë katër tituj të Premierligës.

Pep Guardiola trophies won at Manchester City, Barcelona and Bayern Munich | Sporting News India

Ata u bënë skuadra e parë angleze te burrat që fituan tre titujt e brendshëm në Angli - Premierligën, Carabao Cup dhe FA Cup – në vitin 2019.

Këtë sezon ata po ndjekin titullin e pestë të ligës në gjashtë sezone, pasi e kanë ruajtur trofeun për të dytin vit radhazi në sezonin 2021-22.

“Unë kurrë nuk blej një lojtar, nuk shes kurrë një lojtar, nuk janë paratë e mia”, shtoi Guardiola. “Është klubi – ‘klubi’ është fjala më e rëndësishme dhe çdo vendim që marrim është të mendojmë për klubin. Sot, pasnesër dhe për të ardhmen. Klubi e njeh shumë mirë stërvitjen, llojin e lojtarëve që duam të luajmë me mua dhe pa mua”.

Trajneri spanjoll foli edhe për homologun e tij te Manchester United, Erik ten Hag, të cilin më parë e kishte asistent te Bayern Munich.

“Kam shumë admirim për Erikun”, tha Guardiola fillimisht.

“Puna e tij në Holandë, veçanërisht në Ajax në periudhën e fundit, ishte një shembull i pabesueshëm në të gjithë Evropën. Por ai e di se do të varet nga rezultatet. Unë jam ende këtu sepse kemi fituar në të kaluarën, përndryshe nuk do të isha këtu. Rezultatet ju japin kohë për të ndërtuar atë që dëshironi, por unë kam një mendim të mirë për United. Nëse ata vendosin të marrin trajner Erikun, kjo është sepse ata besojnë se ai është njeriu i duhur drejt sukseseve."

Dyshja e trajnerëve që më parë kanë punuar së bashku, sot do të jenë kundërshtar në derbin e qytetit të Manchesterit, që do të luhet në Etihad me fillim nga ora 15:00.

Lajme të ngjashme