“E bëra m**”, - Lewis Hamilton i kërkoi falje Mercedesit pas përplasjes - NACIONALE

“E bëra m**”, - Lewis Hamilton i kërkoi falje Mercedesit pas përplasjes

11 muaj më parë

nga NACIONALE

Lewis Hamilton i ka kërkuar falje skuadrës së tij, duke thënë se ai "e bëri m**", pasi u përplas me një mur në kthesën e shtatë të çmimit të madh të Singaporit.

Pavarësisht se e nisi garën në pozicionin e tretë, piloti britanik u rikthye në fushë pas përplasjes që ndodhi gjatë xhiros së tij të 33-të, duke rënë nga vendi i katërt në të nëntën, ku përfundimisht do ta përfundonte garën.

Piloti i Mercedesit ra një vend pas Lando Norris dhe më pas iu desh të ndalonte për një krah të ri të përparmë, duke humbur kohë të mëtejshme gjatë asaj që ishte një garë dramatike.

Hamilton ishte në gjendje të vazhdonte dhe i kërkoi falje ekipit të tij përmes radios pas rrëzimit të tij.

Ai tha: "Më vjen shumë keq për atë djema, e kam marrë shumë kohë."

37-vjeçari, i cili aktualisht është i gjashti në kampionatin e pilotëve, kishte luftuar për kontroll në kualifikimet e djeshme për shkak të motit të lagësht në Singapor, por pretendoi P3 në kualifikime.

Por, Hamilton kishte qortuar më herët ekipin e tij që nuk e dëgjoi atë kur ai kërkoi të ndërronte gomat, me disa pilotë që luftonin për të përballuar kushtet e rrëshqitshme të pistës.

Hamilton was able to continue the race despite crashing into a wall at Turn seven of the race.

Duke u qarë për konstruktorët e Mercedesit, duke pretenduar se nuk e kishin dëgjuar atë përpara garës, Hamilton tha: "Unë ju thashë për këto goma. Më tej, ju duhet të më dëgjoni. Asnjë shtrëngim”.

The British driver scolded his team, claiming that they 'need to listen to him' in the future

Max Verstappen u pa gjithashtu duke luftuar me kontrollin dhe pasi humbi kontrollin e makinës së tij kur po dilte nga gara.

Kjo nuk është hera e parë që Hamilton ka shpërthyer në skuadrën e tij këtë sezon, me pilotin që më parë kishte kritikuar ekipin e tij në çmimin e madh të Holandës në shtator, pasi strategjia e tyre në pit stop hodhi në erë shanset e tij për të fituar kampionatin.

"Kjo ishte përplasja më e madhe," tha Hamilton në radion e ekipit të tij.

'Nuk mund të besoj se ju djema më keni ngacmuar. Nuk mund t'ju them se sa i zemëruar jam.'

Ndërsa Hamilton përfundoi në vendin e nëntë, ishte Sergio Perez ai që fitoi vendin e parë në Singapor dhe, në varësi të faktit nëse ai do të penalizohet për një incident me makinë sigurie, do të fitojë fitoren e tij të katërt në karrierë në F1 dhe përfundimin e 23-të në podium.

Lajme të ngjashme