Stoltenberg: Përmes dialogut, Kurti e Vuçiq t’i zgjidhin çështjet e pazgjidhura - NACIONALE

Stoltenberg: Përmes dialogut, Kurti e Vuçiq t’i zgjidhin çështjet e pazgjidhura

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka mirëpritur marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë për dokumentet për hyrje-dalje.

Stoltenberg në shkrimin e tij në Tëitter, ka thënë se kryeministri Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, t’i zgjidhin çështjet përmes dialogut

”E mirëpres marrëveshjen e lehtësuar nga BE-ja për lëvizjen e lirë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Unë i inkurajoj të dy (kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiq) për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura përmes dialogut politik. @NATO_KFOR mbesin vigjilentë”, ka shkruar Stoltenberg.

Kujtojmë se Kosova e Serbia u pajtuan që të respektohet marrëveshja për dokumentet për hyrje-dalje që mundësojnë lirinë e lëvizjes mes dy shteteve.

Lajme të ngjashme