Sot varroset Mbretëresha Elizabetë II, kjo është agjenda - NACIONALE

Sot varroset Mbretëresha Elizabetë II, kjo është agjenda

2 javë më parë

nga NACIONALE

Gjatë ditës së sotme do të bëhet vorrimi i Mbretëreshës Elizabeth II. Gjatë tërë ditës do të ketë organizime të ndryshme. Këto janë ngjarjet që pritet të ndodhin në Londër e në Ëindsor, raporton BBC.

6:30 BST – Dritarja për publikun për të parë Elizabeth II të shtrirë në gjendje merr fund, pasi dyert për në Ëestminster Hall janë të mbyllura

8:00 – Dyert e Ëestminster Abbey hapen për 2000 të ftuarit e pritur – nga liderët botërorë te punëtorët e bamirësisë dhe perandori japonez

10:44 – Procesioni i parë i ditës do të niset, me mbretin Charles dhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore që ecin pas arkivolit të Mbretëreshës ndërsa tërhiqet nga marinarët në karrocën e armëve shtetërore nga Salla e Ëestminsterit në Ëestminster Abbey

Ora 11:00 – Nis shërbimi mortor shtetëror

11:55 – Tingëllon zhurma e Postimit të Fundit, e ndjekur nga dy minuta heshtje kombëtare

12:00 – Shërbimi përfundon dhe në orën 12:15 një procesion i dytë, më i madh sjell arkivolin e saj në Ëellington Arch

13:00 – Arkivoli i saj transferohet në makinën e vdekjes shtetërore dhe dërgohet në Ëindsor përgjatë një rruge që pritet të vijë nga turma.
15:00 – Fillon procesioni i tretë i ditës, përmes terrenit të Kështjellës Ëindsor deri në Kapelën e Shën Gjergjit

16:00 – Shërbesa e përkushtimit bëhet në kapelën e Shën Gjergjit

19:30 – Familja mbretërore kthehet në kishë për një shërbim varrimi privat që do të shohë Elizabeth II të varrosur së bashku me bashkëshortin e saj të ndjerë, Dukën e Edinburgut.

Lajme të ngjashme