Putin takohet me Dodik pak para zgjedhjeve në Bosnjë, vlerëson partneritetin - NACIONALE

Putin takohet me Dodik pak para zgjedhjeve në Bosnjë, vlerëson partneritetin

1 javë më parë

nga NACIONALE

Mediat ruse dhe serbe kanë raportuar për një takim mes udhëheqësit separatist serb të Bosnjës Milorad Dodik dhe presidentit rus Vladimir Putin në Moskë.

Gjatë një vizite të parë në Moskë nga një politikan nga Evropa, presidenti rus vlerësoi "partneritetin strategjik" të vendit të tij me Serbinë.

Associated Press shkruan se, kjo vizitë erdhi pas paralajmërimeve të përsëritura nga Bashkimi Evropian se Serbia duhet të harmonizojë politikat e saj të brendshme me bllokun nëse vërtet dëshiron të bëhet anëtare.

Kujtojmë se, Serbia është i vetmi vend që kërkon anëtarësimin në BE dhe që ka refuzuar t'i bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Rusisë për luftën e saj në luftë.

Por, Dodik, një anëtar serb i presidencës së trepalëshit të Bosnjës, është takuar shpesh herë me Putinin. Ai u takua për herë të fundit me të në qershor, disa muaj pas pushtimit rus të Ukrainës.

Bosnja ka zgjedhje të përgjithshme më 2 tetor, në të cilat Dodik kandidon për presidencën serbe të Bosnjës, ndërsa sipas mediave boshnjake, Putin i ka uruar Dodik suksese në zgjedhje duke thënë se: “Shpresoj që pas rezultateve të votimi pozitat e forcave patriotike të forcohen”.

Moska është akuzuar shpesh nga Perëndimi se kërkon të destabilizojë Bosnjën dhe pjesën tjetër të Ballkanit përmes Serbisë.

E në prag të vizitës së tij në Moskë, raportohet se Dodik ka dhënë një intervistë për agjencinë ruse të lajmeve TASS, ku ka arsyetuar pushtimin rus të Ukrainës.

“Për shumë vite askush nuk reagoi ndaj shfarosjes së popullatës ruse në botë, ka pasur vrasje edhe në ditë të përditshme në Donbas”, është shprehur Dodik në intervistë, duke iu referuar rajonit separatist pro-rus në botën lindore. “E gjithë kjo ishte e qartë dhe Rusia u detyrua të hakmerrej,” citohet të ketë thënë më tej ai.

Lajme të ngjashme