Bislimi takon drejtorin ekzekutiv të Bankës Botërore, bisedohet për mundësitë e investimit në fusha strategjike - NACIONALE

Bislimi takon drejtorin ekzekutiv të Bankës Botërore, bisedohet për mundësitë e investimit në fusha strategjike

4 javë më parë

nga NACIONALE

Drejtori Ekzekutiv i Bankës Botërore, Hayrettin Demircan, është pritur nga Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër i parë i Republikës së Kosovës për Integrime Evropiane, Zhvillim dhe Dialog.

Inflacioni dhe kriza energjetike e shkaktuar nga lufta në Ukrainë ishin temat kryesore të diskutimit në takimin për çështjet aktuale, shkruan Ekonomia Online.

Palët biseduan edhe për mundësitë e ardhshme për zgjerimin e bashkëpunimit dhe mbështetjen e bankës për projekte specifike dhe sugjerime për investime në Kosovë.

Vendi ka pasur rritje ekonomike dyshifrore vitin e kaluar, sipas zëvendëskryeministrit, i cili gjithashtu vuri në dukje një përmirësim në të ardhurat buxhetore, eksportet, formalizimin ekonomik dhe investimet e huaja gjatë viteve të mëparshme.

Demircan nënvizoi se është i impresionuar nga potenciali i jashtëzakonshëm ekonomik i Kosovës dhe perspektiva e investimeve në fushat kryesore. Ai u zotua të vazhdojë mbështetjen dhe bashkëpunimin e tij me planin zhvillimor të Kosovës.

Lajme të ngjashme