Gjykata ruse zgjat për 3 muaj paraburgimin e gazetarit të Wall Street Journal - NACIONALE

Gjykata ruse zgjat për 3 muaj paraburgimin e gazetarit të Wall Street Journal

1 javë më parë

nga NACIONALE

Një gjykatë ruse zgjati të paktën deri më 30 gusht paraburgimin e Evan Gershkovich, reporterit të Wall Street Journal, i cili konsiderohet nga SHBA si i mbajtur gabimisht, sipas mediave shtetërore.

Në një seancë dëgjimore para një gjyqtari në Gjykatën e Qarkut Lefortovo në Moskë, hetuesit nga Shërbimi Federal i Sigurisë, i njohur si FSB, kërkuan që Gershkovich të qëndronte pas hekurave në pritje të gjykimit, tha agjencia shtetërore e lajmeve TASS, raporton Wall Street Journal.

“Gjykata pranoi kërkesën e hetuesit për zgjatjen e masës së ndalimit në formë të paraburgimit deri më 30 gusht”, tha gjykata, sipas medias shtetërore.

Gershkovich doli në gjykatë në prill për të kërkuar që paraburgimi i tij të ishte në arrest shtëpie dhe jo në burg. Apeli u refuzua dhe ai po mbahet në burgun famëkeq Lefortovo të Moskës.

Wall Street Journal tha se ishte "thellësisht e zhgënjyer" me vendimin e gjykatës.

"Ndërsa ne prisnim se nuk do të kishte asnjë ndryshim në ndalimin e gabuar të Evan, ne jemi thellësisht të zhgënjyer. Akuzat janë dukshëm të rreme dhe ne vazhdojmë të kërkojmë lirimin e tij të menjëhershëm"

Departamenti Amerikan i Shtetit nuk ka dhënë menjëherë një koment mbi zhvillimin në rastin e Gershkovich.

I pyetur për ndalimin e zgjatur të Gershkovich, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby i tha CNN se gazetari "nuk duhet të ndalohet fare".

Kontekst:

Evan Gershkovich është një reporter për The Wall Street Journal, i cili mbulon Rusinë, Ukrainën dhe ish-Bashkimin Sovjetik.

Në mars 2023, ai u arrestua në Rusi ndërsa ishte në një udhëtim raportimi dhe u akuzua për spiunazh, duke e bërë atë gazetarin e parë amerikan të arrestuar në Rusi për akuza të tilla që nga Lufta e Ftohtë.

Gazeta i mohon me forcë akuzat. Presidenti Biden dhe organizatat e lajmeve në mbarë botën i janë bashkuar Gazetës për të kërkuar lirimin e menjëhershëm të zotit Gershkovich.

Z. Gershkovich, amerikani i mërgimtarëve hebrenj me origjinë sovjetike, u rrit në Nju Xhersi. Ai u diplomua në Kolegjin Bowdoin, një shkollë e arteve liberale në Maine, në 2014.

Përpara se t'i bashkohej Journal në janar 2022, z. Gershkovich ishte reporter për Agence France-Presse dhe Moscow Times. Ai ishte gjithashtu një asistent lajmesh në New York Times.

Lajme të ngjashme