Mos e humbisni: Filmat „Oppenheimer“, „Barbie“ e „Killers of Flower Moon“ në Cinestar - NACIONALE

Mos e humbisni: Filmat „Oppenheimer“, „Barbie“ e „Killers of Flower Moon“ në Cinestar

5 muaj më parë

nga NACIONALE

Mos e humbisni “Killers of Flower Moon” me 10 nominime, “Oppenheimer” me 13 nominime dhe “Barbie” me 8 nominime.

Të enjten, më 25 Janar, fillon rishikimi i Oscar® në CineStar – java më e bukur e filmit e vitit, e cila ju sjell një përzgjedhje të titujve të nominuar për çmimin e filmit më të famshëm në botë. Rishikimi i këtij viti është gjithashtu i pari në CineStar, dhe Akademia Amerikane e Arteve dhe Shkencave e ka dhënë çmimin që nga viti 1929.

Në garën për çmimet Oscar të këtij viti, ka një sërë titujsh që intrigojnë, provokojnë, nxisin mendimin dhe ngjallin emocione, gjë që presim nga arti si i tillë. Në një botë ku inteligjenca artificiale është tema kryesore, ajo mund të jetë një mjet që të çon në disa zgjidhje më shpejt dhe më lehtë, por nuk mund të zëvendësojë emocionin që mund të gjenerojë vetëm një aktor i shkëlqyer, i udhëhequr nga një regjisor, skenarist i jashtëzakonshëm, me muzikë, kostumografi dhe një sërë detajesh të tjera që e bëjnë botën në ekranin e madh kaq të veçantë dhe mbresëlënëse.

Filmi "Killers of the Flower Moon" i solli Martin Scorsese nominimin e tij të dhjetë për Oscar në kategorinë e regjisorit më të mirë, ndërsa filmi për një fis indian fitoi edhe dhjetë nominime. Pas premierës në Kanë, ai u shpall kryevepër dhe bazohet në librin me të njëjtin emër nga David Grann, i cili ndjek një seri vrasjesh në Oklahoma në vitet 1920 që çuan në themelimin e FBI-së.

Përmbledhja e filmit:

"Oppenheimer" është thriller epik i Christopher Nolan që u nominua për regjinë më të mirë për herë të pestë këtë vit dhe Oppenheimer mund të mburret me 13 nominime. Shumë e kanë parë tashmë dhe do ta bëjnë këtë përsëri për shkak të rolit mjeshtëror të Cillian Murphy, Emily Blunt, Robert Downey Jr, Matt Damon dhe Rami Malek.

Përmbledhja e filmit:

"Barbie", i cili gjithashtu tërhoqi një audiencë prej miliona në kinematë anembanë botës, filmi i drejtuar nga Greta Gerdwig dhe me Margot Robbie, ka tetë nominime - për filmin më të mirë, aktoren më të mirë dytësore, aktorin më të mirë dytësor, skenarin më të mirë të adaptuar, kostumin më të mirë, dizajnin, madje edhe dy pika muzikore "I'm Just Ken" nga Mark Ronson dhe Andrew Wyatt, "What Was I Made For?" Billie Eilish dhe së fundi, për produksionin më të mirë.

Shikoni shfaqjen Oscar® në CineStar Megaplex, Prishtina Mall nga data 25-31 Janar.

Biletat ofrohen nga data 25 Janar online dhe në arkat e kinemasë. Gjeni më shumë informacion për të gjithë programin në: cinestarcinemas-ks.eu

Lajme të ngjashme