Selimi: Marrëveshja ishte shumë pranë kolapsit, në fund u ra dakord për diçka minimale - NACIONALE

Selimi: Marrëveshja ishte shumë pranë kolapsit, në fund u ra dakord për diçka minimale

1 javë më parë

nga NACIONALE

Ish-kryediplomati, Petrit Selimi, përmes një postimi në Twitter ka thënë se pajtimi për aneksin e zbatimit të Marrëveshjës për rrugën e normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë ishte shumë afër dështimit.

Sipas Selimit, bazuar në letrat e Borrellit, të dyja palët negociuan për 12 orë për aneksin e zbatimit, ku marrëveshja i afrohej rrezikshëm kolapsit.

Kjo deklaratë vjen pas një konference për shtyp të dhënë nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, në të cilën ai zbuloi se negociatat kishin rezultuar në një marrëveshje minimale.

"Kosova dhe Serbia mbrëmë kanë negociuar për 12 orë për aneksin e zbatimit. Marrëveshja ishte shumë pranë kolapsit, siç mund ta kuptoni nga këta tre paragrafë nga shtypësi i Josep Borrell mbrëmë. Në fund, u ra dakord për diçka minimale, por shumë pyetje mbeten të hapura." - shkroi Selimi në Twitter.

Lajme të ngjashme