Komisioneri Varhelyi takon Rakiqin: Formimi i Asociacionit parakusht për progresin e Kosovës drejt BE-së - NACIONALE

Komisioneri Varhelyi takon Rakiqin: Formimi i Asociacionit parakusht për progresin e Kosovës drejt BE-së

1 javë më parë

nga NACIONALE

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka qëndruar për vizitë në Mitrovicën e Veriut.

Përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Twitter, ai ka bërë të ditur se e ka takuar edhe kreun e Listës Serbe, Goran Rakiq.

Në takim, fillimisht siç bëri të ditur ai kanë folur për mbështetjen e BE-së ndaj rajonit.

Më tutje, ai e ka përmendur edhe formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është parakusht për normalizimin dhe progesin e Kosovës në rrugën drejt BE-së.” – ka deklaruar ai.

Vlen të theksohet se Varhelyi qëndroi sot për vizitë në Kosovë.

Ai fillimisht takoi presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin e më pas edhe kryeministrin, Albin Kurti.

Lajme të ngjashme