Dita e dytë: Parlamenti i Serbisë e vazhdon debatin për Kosovën - NACIONALE

Dita e dytë: Parlamenti i Serbisë e vazhdon debatin për Kosovën

1 vit më parë

nga NACIONALE

Sot Kuvendi i Serbisë vazhdon debatin për Kosovën. Dita e parë u shënua me incidente, kur deputetët e opozitës së djathtë mbanin pankarta, ku më i madhi ishte “Jo ultimatumit”, pra plani franko-gjerman, për Kosovën, pas së cilës për pak kohë kanë rrethuar presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Raporton Danas.

Përfaqësuesit e mazhorancës qeverisëse dhe Vuçiq vlerësuan se deputetët e Dverit, DSS-së së Re, POKS-it dhe Zavetnikut kanë tentuar ta “linçojnë” presidentin.

Ditën e parë në debat morën pjesë edhe deputetë të PPSH-së, të cilët u larguan nga seanca tre orë para përfundimit të seancës së djeshme, e cila zgjati deri në orën 21:00.

Kjo është dita e dytë e seancës, zyrtarisht me pikën e diskutimit të Raportit për procesin e negociatave me Prishtinën, nga shtatori deri më 15 janar.

Edhe pse raporti zyrtarisht iu dorëzua deputetëve nga Qeveria e Serbisë, në seancën e djeshme nuk mori pjesë askush nga kabineti i kryeministres Ana Brnabiq, përfshirë edhe ajo vetë.

Në vend të përfaqësuesit të qeverisë, presidenti serb iu drejtua deputetëve dhe fjalimi i tij ishte plot gjeneralitete, pa detaje të reja për marrëveshjen franko-gjermane, për të cilën tha se nuk ka miratimin e negociatorëve ndërkombëtarë për të dhënë detaje.

Seanca u karakterizua më shumë nga incidenti i lartpërmendur i shkaktuar nga deputetët e djathtë, të cilët u shprehën të pakënaqur me shkeljen e rregullores.

Fajtori kryesor për imazhin që u dërgua nga parlamenti në botë, sipas opozitës së majtë dhe të djathtë, është në fakt kryetari i Kuvendit, Vladimir Orliq, i cili nuk e ka lejuar opozitën të raportojë sipas Rregullores. Procedura dhe përgjigja Presidentit të Serbisë.

Kur shpërtheu sherri mes progresistëve dhe të djathtës, kryetarja e Kuvendit vendosi sërish, në kundërshtim me praktikën parlamentare, të mos pushonte derisa të qetësoheshin pasionet.

Opozita pretendon se vetë presidenti e ka këshilluar që të mos bëjë pushim, qoftë për të treguar guximin të cilin e thekson rregullisht në fjalimet e tij, qoftë për të parë opinionin se çfarë opozite ka.

Kaosin e lejoi vetëm Orliqi dhe presidenti më pas përsëriti deri në fund të seancës së djeshme se “sjellja huligane” e opozitës i shkaktoi një dëm të madh shtetit dhe se studentët në Prishtinë po përgatiten të protestojnë kundër formimit të Unionit të Komunave Serbe. .

Lajme të ngjashme