Zelenskiy akuzon Rusinë për krime lufte, nuk sheh fund të hershëm - NACIONALE

Zelenskiy akuzon Rusinë për krime lufte, nuk sheh fund të hershëm

2 javë më parë

nga NACIONALE

Presidenti Volodymyr Zelenskiy akuzoi Rusinë të premten për kryerjen e krimeve të luftës në verilindje të Ukrainës dhe tha se ishte shumë herët për të thënë se vala e luftës po ndryshonte pavarësisht fitimeve të shpejta territoriale nga forcat e tij këtë muaj, raporton Reuters.

Udhëheqësi ukrainas i tha gjithashtu Reuters në një intervistë se rezultati i luftës me Rusinë, tashmë në muajin e saj të shtatë, varet nga dërgimi i shpejtë i armëve të huaja në vendin e tij.

"Që nga sot, ka 450 njerëz të vdekur, të varrosur (në rajonin verilindor të Kharkiv). Por ka të tjerë, varrime të veçanta të shumë njerëzve. Njerëz të torturuar. Familje të tëra në territore të caktuara," tha Zelenskiy.

I pyetur nëse ka prova për krime lufte, ai tha: “E gjithë kjo është aty... Ka disa prova dhe po bëhen vlerësime, ukrainase dhe ndërkombëtare, dhe kjo është shumë e rëndësishme për ne, që bota ta njohë këtë. "

Kremlini nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment mbi akuzat e reja të Zelenskiy.

Rusia rregullisht mohon të ketë shënjestruar civilët gjatë asaj që e quan "operacioni i saj special ushtarak" në Ukrainë dhe ka thënë në të kaluarën se akuzat për shkelje të të drejtave të njeriut janë një fushatë shpifjeje.

Lajme të ngjashme