Gazetari: Policia e pa se si u sulmuan shqiptarët në Beograd, as s’i arrestoi sulmuesit - NACIONALE

Gazetari: Policia e pa se si u sulmuan shqiptarët në Beograd, as s’i arrestoi sulmuesit

1 javë më parë

nga NACIONALE

Policia serbe u përlesh me protestuesit anti-LGBT në kryeqytetin Beograd më 17 shtator, pasi një vendim i qeverisë në minutën e fundit lejoi zhvillimin e marshimit EuroPride.

Autoritetet serbe e kishin ndaluar më parë marshimin, duke paralajmëruar se nuk mund të siguronin sigurinë e pjesëmarrësve. Megjithatë, kryeministrja Ana Brnabiç njoftoi zyrtarisht më parë më 17 shtator se marshimi mund të vazhdojë dhe siguria e pjesëmarrësve do të sigurohet.

Disa qindra njerëz iu bashkuan paradës së Krenarisë – e cila u zhvillua përgjatë një rruge të ndryshuar – pavarësisht polemikave dhe shiut të dendur atë ditë.

Pas përleshjeve të raportuara, tetë shqiptarë u sulmuan sot në Beograd teksa merrnin pjesë në "EuroPride", një ngjarje e mbajtur në mbështetje të komunitetit LGBT.

Lidhur me rastin ka shkruar gazetari Idro Seferi, i cili ka deklaruar se asnjëri prej tyre nuk është lënduar rëndë, por janë dërguar në urgjencë për trajtim.

Pavarësisht se autoritetet në Serbi e kishin ndaluar një organizim të tillë, dhjetëra aktivistë shqiptarë iu bashkuan marshimit të “EuroPride” të shtunën më 17 shtator.

Radikalë serbë dyshohen se kanë sulmuar tetë aktivistë shqiptarë në duart e policisë së Beogradit.

Rrahja e aktivistëve raportohet të ketë ndodhur derisa ata po shoqëroheshin ose mbroheshin nga policia.

Sulmin ndaj shqiptarëve e ka konfirmuar edhe gazetari nga Shqipëria, Isa Myzyraj.

"Të paktën 4 aktivistë nga Shqipëria janë sulmuar dhunshëm nga ekstremistët anti-LGBT në rrugët e Beogradit! Europride" - shkroi ai në Twitter.

Lajme të ngjashme