Lajçaku pas takimit me Kurtin: Duhet të kemi dinamikë në dialog, s’mund të jap detaje - NACIONALE

Lajçaku pas takimit me Kurtin: Duhet të kemi dinamikë në dialog, s’mund të jap detaje

2 javë më parë

nga NACIONALE

Pas më shumë se dy orëve diskutim, ka përfunduar takimi i kryeministrit të Kosovës Albin Kurti me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, dhe këshilltarët e Gjermanisë dhe Francës për dialogun, Jenns Plettner dhe Emmanuel Beaune.

Menjëherë pas takimit, pak detaje rreth asaj se çka u diskutua brenda, dha emisari Lajçak.

Ai tha se me Kurtin diskutuan rreth dialogut dhe lëvizjes përpara të procesit. Ai shtoi se e kanë kryer pjesën e parë të misionit në Prishtinë.

“Sapo përfunduam një takim më shumë se dy orësh me zotëri Kurtin me të cilin diskutuam për dialog dhe si të sjellim dinamikë në proces dhe me qu procesin përpara”.“Ka qenë një diskutim i rëndësishëm dhe nuk mund të japim detaje tjera sepse do të kemi diskutim të njëjtë sot me zotëri Vuçiq. Kjo ka qenë pjesa e parë e misionit tonë”.

Ai ishte i shoqëruar nga këshilltarët emëruar nga Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Presidenti i Francës, Emanuel Macron, Jens Plötner dhe Emmanuel Bonne.Pas Kosovës, ata do të zhvillojnë një vizitë edhe në Serbi.Kancelari gjerman, Olaf Scholz, dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, njoftuan të shtunën se kanë angazhuar këshilltarët e tyre për të mbështetur dialogun për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë.

Në një letër dërguar Kurtit dhe Vuçiqit, dy udhëheqësit kryesorë të BE-së u bënë thirrje atyre që të tregojnë vendosmëri dhe gatishmëri maksimale për të marrë vendime të vështira, të cilat do të sjellin përparim në dialog.Lajçak, bashkë me të dërguarin e SHBA-së për Ballkanin, Gabriel Escobar, qëndruan në Kosovë dhe Serbi edhe në fund të gushtit.

Pas angazhimeve të tyre diplomatike, dy vendet arritën marrëveshje për lëvizjen e lirë të qytetarëve, përkatësisht për heqjen e dokumenteve hyrëse/dalëse.

Lajme të ngjashme