Haxhiu: Dosjen e Vettingut po e dorëzojmë në Kuvend - NACIONALE

Haxhiu: Dosjen e Vettingut po e dorëzojmë në Kuvend

2 javë më parë

nga NACIONALE

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se sot do të dorëzohet në Kuvendin e Kosovës dosja për Vettingun.

Haxhiu ka thënë se kjo gjë po bëhet për shkak se prokurorët dhe gjyqytarët nuk kanë kryer detyrat e tyre me rastin e dhunimit të 11-vjeçare.

Strategjia për sundimin e ligjit, reforma në këshillin prokurorial, Projektligjin për Byronë për Konfisikimin e pasurisë së pajustifikueshme, janë disa nga pikat që kemi punuar që 1 vjet e gjysmë qeveri. Tani pas një pune intenzive dhe pak konsultimeve me grupet paralamentare sot po e dorëzojmë dosjen e dokumenteve të Vettingut. Kjo dosje përfshinë amandamenetet kushtetuese për Vettingut, projekltigjin për Vettingun, dokumentet shpjegues për Vettingun”, ka thënë ajo në konferencën e përbashkët me kryeminstrin, Albin Kurti.

Lajme të ngjashme