Uji mineral apo uji i natyral – cili është më i shëndetshëm? - NACIONALE

Uji mineral apo uji i natyral – cili është më i shëndetshëm?

1 javë më parë

nga NACIONALE

Nëse preferoni ujin mineral apo ujin pa gaz është çështje shije. Por a ka edhe lloji i ujit disa avantazhe apo disavantazhe shëndetësore?

Zyra Federale e Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë rekomandojnë të pini dy litra në ditë. Këtë synim mund ta arrini me ujë – të qetë ose të gazuar – çaj dhe lëngje frutash, por edhe me ushqime të caktuara si frutat dhe perimet.

Midis 70 dhe 80 për qind duhet të vijnë nga lëngjet dhe 20 deri në 30 për qind nga ushqimi. Uji është ende mënyra më e shëndetshme për t'u hidratuar, qoftë i drejtë, i qetë, me gaz apo nga rubineti. Nëse preferoni ujin e gazuar apo të gazuar duket se është vetëm çështje shije - apo mund të ketë arsye të tjera?

A ka ndonjë përfitim shëndetësor uji në shishe?

Lajmi i mirë: pirja e ujit të gazuar nuk është e dëmshme për shëndetin tuaj. Ne te kunderten! "Disa studime madje kanë treguar se ka një efekt pozitiv në lëvizjet e zorrëve dhe mund të lehtësojë simptomat e kapsllëkut ," tha dietologia Angelique Panagos për Cosmopolitan UK.

Megjithatë, nëse vuani nga fryrja , ngërçet e stomakut ose sindroma e zorrës së irrituar, nuk duhet të pini sasi të mëdha uji të gazuar. Ky është gjithashtu përfundimi i një studimi të publikuar nga Spitali Kings College në Londër, i cili zbuloi se pijet e gazuara – përfshirë ujin e gazuar – në fakt i përkeqësojnë problemet e tretjes .

Një rrezik për shëndetin që lidhet me ujin e gazuar është se uji i gazuar mund të dëmtojë dhëmbët dhe të gërryejë smaltin e dhëmbëve – megjithëse uji i zierjes është ende shumë më pak i ashpër se sa një sode me sheqer. Dentistët këshillojnë të prisni gjysmë ore pas pirjes për të larë dhëmbët - kjo do të zvogëlojë efektin kaustik.

Ky ujë shkon më së miri me ushqimin

Shpesh rekomandohet të mos pini ujë të gazuar me vakte, pasi karbonizimi mund të ulë aciditetin në stomak dhe të ngadalësojë përthithjen e ushqimit. Sidoqoftë, ekspertët nuk bien gjithmonë dakord për këtë pyetje. Sipas Duane Mellor, zëdhënëse e Shoqatës Britanike të Dietologjisë, "uji i gazuar duhet të konsumohet në mënyrë ideale gjatë ose pas vaktit".

Dhe somelierja e ujit, Anke Scherer, na këshilloi në një artikull që të kapim ujin e gazuar me magnez me ushqime pikante, sepse është paksa i ëmbël dhe ekuilibron.

Përfitimet e ujit të gazuar

Uji i gazuar ka gjithashtu përparësi. Një studim nga Universiteti i Madridit zbuloi se një litër ujë mineral në ditë mund të ndihmojë gratë në menopauzë të mbajnë nivele më të larta të kalciumit në trupin e tyre.

Ka edhe nutricionistë që rekomandojnë të pini rregullisht ujë të gazuar, sepse mund të rrisë ndjenjën e ngopjes dhe në këtë mënyrë t'ju inkurajojë të hani më pak.

Artikull i përkthyer nga20min.

Lajme të ngjashme