Manchester Unitedi kualifikohet në Ligën e Kampionëve, pasi e shkatërroi Chelsean - NACIONALE

Manchester Unitedi kualifikohet në Ligën e Kampionëve, pasi e shkatërroi Chelsean

10 muaj më parë

nga NACIONALE


Manchester Unitedi e ka siguruar pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për sezonin e ardhshëm, pasi e mundi 4:1 Chelsean të enjten në Old Trafford.


Casemiro i kaloi vendasit në epërsi, ndërsa Anthony Martial e dyfishoi epërsinë duke shënuar nga afërsia pas një asisti nga Jadon Sancho.

Bruno Fernandes e shtoi në tri epërsinë e Unitedit nga penalltia, pasi u faullua nga ëesley Fofana.

Një gabim tjetër i Fofanas ia mundësoi Marcus Rashfordit ta shënojë golin e katërt, para se Joao Felix të shënonte një gol ngushëllues për të kaltrit në fund të takimit.

Kjo ishte disfata e tetë në 10 ndeshje nën udhëheqjen e Frank Lampardit dhe e 16-ta në përgjithësi për Chelsean këtë sezon në ligë.

Ky rezultat nënkupton se Unitedi do ta mbyllë sezonin në top katërshe, mbi rivalin e vjetër Liverpool.

Liverpooli do të luajë në Ligën e Evropës.

Unitedi u bashkohet kampionit Manchester City, Arsenalit dhe Newcastle Unitedit si katër skuadrat që sigurojnë Ligën e Kampionëve nga Anglia.

Lajme të ngjashme