“Ata nuk kanë kontribuar” - Wenger kritikon dyshen e Man United për paraqitjen e dobët ndaj Man Cityt - NACIONALE

“Ata nuk kanë kontribuar” - Wenger kritikon dyshen e Man United për paraqitjen e dobët ndaj Man Cityt

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Trajneri Arsene Wenger ka kritikuar paraqitjen e Manchester United në pjesën e parë në humbjen e rëndë 6-3 kundër Manchester City në derbin e njëanshëm të së dielës, duke veçuar dy lojtarë në veçanti.

“Djajtë e Kuq” pranuar katër gola në pjesën e parë përpara se Phil Foden dhe Erling Haaland të përfundonin tre gola në pjesën e dytë - megjithëse mysafirët nuk u dorëzuan kurrë dhe shënuan tre gola.

City kishte vlerë të mirë për epërsinë e tyre të madhe në pjesën e parë dhe Wenger ndjeu se ndeshja u fitua nga krahët, duke kritikuar Antony dhe Jadon Sancho që nuk bënë më shumë për të ndihmuar mbrojtësit e tyre në vështirësi dhe shpesh duke i lënë të ekspozuar.

“Ajo që është e pabesueshme për mua në pjesën e parë është se Man United është mbrojtur aq keq në krahë”.

“Që në minutën e parë Diogo Dalot mori një karton të verdhë dhe Sancho dhe Antony nuk kontribuan në mbrojtje. Ata ishin, në të gjithë gjysmën, të përmbytur nga krahët dhe ishin gjithmonë në telashe.

“Pas kësaj, kur ata kishin topin, ndjeva se ishin të fiksuar duke respektuar shumë planin e lojës”.

“Ata gjithmonë donin të shkonin shumë shpejt përpara dhe humbën kaq shumë topa dhe nuk kishin mjaftueshëm topin.

“Ata nuk luajtën për posedimin e topit, ata thjesht donin të kalonin në kundërsulm”, tha ish-trajneri i Arsenalit për “beIN Sports”.

Duke ofruar një hir shpëtimi për United në pjesën e parë, Wenger ishte i prirur të tregonte se Raphael Varane - mbrojtësi më i gjatë i United - nuk ishte në fushë kur Haaland shënoi golin e dytë të Cityt, i cili në mënyrë efektive hapi portat.

Francezi mori një dëmtim pasi u duk se kishte përdredhur kyçin e këmbës dhe nuk u lejua të rikthehej në fushë përpara se vendasit të bënin goditjen nga këndi, duke e lënë Christian Eriksen në përpjekje për të shënuar Haaland - gjë që nuk përfundoi mirë.

Wenger shpjegoi: 'E vetmja rrethanë pozitive që duhet t'u jap atyre është se ata pësuan golin e dytë kur Varane ishte [jashtë fushës]. Dhe kur pashë që Eriksen po ruante Haaland, u shqetësove për United”.

Lajme të ngjashme