“Ai fiton gjithçka që është e mundur” – Klopp nuk sheh sekrete në jetëgjatësinë e Guardiolës te Manchester City - NACIONALE

“Ai fiton gjithçka që është e mundur” – Klopp nuk sheh sekrete në jetëgjatësinë e Guardiolës te Manchester City

8 muaj më parë

nga NACIONALE

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, thotë se nuk sheh asnjë sekret në jetëgjatësinë e Pep Guardiolës në Manchester City, duke shtuar se katalunasi fiton gjithçka që është e mundur.

Dy nga trajnerët më të mirë në futbollin botëror janë ndeshur disa herë me njëri-tjetrin, ndërkohë që kanë bërë arritje të mëdha në Premierligë, ligën më të fortë në botë. Të dy kanë shijuar lavdinë e titullit vendas, ndërsa kanë shijuar edhe triumfet në Ligën e Kampionëve.

Klopp ka qenë në Anfield që nga tetori i vitit 2015, ndërsa Guardiola mori frenat në Etihad Stadium në vitin 2016. Ata mbeten nën kontratë në rolet e tyre përkatëse për të paktën dy vjet të tjera dhe mund të pritet të vazhdojnë të sfidojnë për titujt më prestigjioze në elitën angleze dhe jashtë vendit.

Trajneri i Liverpoolit, Klopp, i tha TNT Sports kur u pyet nëse ai merr frymëzim nga më të mëdhenjtë e kësaj loje: “Nuk kam menduar kurrë se do të jem njëri prej tyre, kështu që harrova t'i shikoja. Vetëm ka ndodhur. Unë kam pasur vetëm tre klube, kështu që secili klub ka pasur një histori ndryshe, një pikënisje të ndryshme. Ajo që të gjithë duan të shohin - CEO-t, presidentët e klubit - është që ekipi i tyre është në duar të mira, se ata shohin zhvillimin, se ai shkon në drejtimin e duhur. Për çfarëdo arsye, nuk e di saktësisht, mund ta bëja atë disi, dhe kjo është arsyeja pse më lejuan të punoja më gjatë në klube. Me Pep është më e lehtë për t'u parë, sepse ai fiton gjithçka, kështu që pse do ta largonit në rrugë?"

Pep Guardiola Champions League trophy Manchester City 2023

Klopp, i cili ka punuar në Mainz dhe Borussia Dortmund përpara se të shkonte në Merseyside, shtoi: “Unë kurrë nuk e krahasova veten me të mëdhenjtë e vërtetë të këtij biznesi që punuan për gati 20 vjet ose më shumë në klube të mëdha. Unë me të vërtetë mendoj se është e mundur vetëm në klube të mëdha, ose ju jeni një njeri i klubit. Në Gjermani kemi një histori të ngjashme me Christian Streich [menaxher i SC Freiburg që nga viti 2011, dhe i përfshirë në stërvitje në klub që nga viti 1995]. Përndryshe, është e mundur vetëm në klubet e mëdha ku herë pas here keni sukses, sepse përndryshe njerëzit duan të kenë një ndryshim dhe kjo është e drejta e tyre”.

klopp liverpool

Kontrata e Klopp me Liverpool do të zgjasë deri në verën e vitit 2026 , duke e çuar atë përtej një dekade shërbimi në Anfield, por ai vazhdon të jetë i lidhur me postin e ekipit kombëtar gjerman sa herë që bëhet i disponueshëm – me ish-trajnerin e Bayern Munichut, Hansi Flick, së fundmi që u shkarkua nga Die ‘Mannschaft’.

Lajme të ngjashme