Zyrtare: Rimeçi i Anthony Joshua kundër Oleksandr Usyk do të zhvillohet më 20 gusht në Arabinë Saudite

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Më në fund tashmë është zyrtare, lufta e dytë ndërmjet Anthony Joshuas dhe Oleksandr Usykut do të zhvillohet më 20 gusht në Arabinë Saudite.

Ukrainasi do të bëjë mbrojtjen e parë të titujve të tij botërorë në peshën e rëndë, pasi fitoi rripat e WBA (super), IBF dhe WBO në takimin e tyre të fundit në stadiumin “Tottenham Hotspur”.

Usyk mundi yllin britanik me vendim unanim shtatorin e kaluar. Promotori i ndeshjeve, Eddie Hearn, e quajti Usyk kundër Joshua 2 'një nga rimeçet më të mëdha të peshave të rënda' në historinë e boksit.

“Ne jemi të emocionuar që kemi bërë një nga rimeçet më të mëdha të peshave të rënda në historinë e boksit dhe i japim Anthony Joshuas mundësinë për të rimarrë atë që humbi në Londër shtatorin e kaluar”, tha fillimisht ai.

“Gjithçka është në linjë për këtë ndeshje të Unifikuar të Kampionatit Botëror të peshave të rënda dhe nuk mund të jetë një garë më e madhe”.

“Ne e dimë se Oleksandr Usyk është një luftëtar i madh dhe e pamë atë herën e fundit, por e di që Anthony Joshua është më i vendosur se kurrë”.

“Ishte një sukses i madh të prisja konkursin e Anthony Joshua me Andy Ruiz Jr. në Mbretërinë e Arabisë Saudite në vitin 2019 dhe ne mezi presim të punojmë përsëri me vendin për të organizuar këtë ngjarje historike”.

"Pra, pa dyshim që të gjithë sytë e botës do të jenë në ring të shtunën më 20 gusht. Kjo është një histori shpengimi dhe numërimi mbrapsht fillon tani”, përfundoi ai.

'AJ' do të tentojë të rifitojë titujt e botës në peshën e rëndë pasi pësoi humbjen e dytë profesionale nga Usyk vitin e kaluar.

Do të jetë dalja e tij e dytë në Lindjen e Mesme pasi kishte luftuar Andy Ruiz në Diriyah në dhjetorin e vitit 2019.

Lajme të ngjashme