Anthony Joshua këmbëngul se Oleksandr Usyk nuk ishte kundërshtari më i ashpër me të cilin është përballur

4 ditë më parë

nga NACIONALE

Anthony Joshua beson se Wladimir Klitschko është kundërshtari më i ashpër me të cilin është përballur në karrierën e tij të boksit, pavarësisht se i humbi rripat ndaj Oleksandr Usyk vitin e kaluar.

Ylli britanik pësoi humbjen e dytë në karrierë vitin e kaluar në një mbrojtje të detyrueshme të titullit kundër ukrainasit. Ai ishte mundur tashmë nga Andy Ruiz Jr në vitin 2019, por më vonë u hakmor për humbjen e tij duke mposhtur meksikanin në Arabinë Saudite.

Megjithatë, Joshua thotë se lufta e tij me Klitschkon erdhi "shumë herët" në karrierën e tij në boks, gjë që e bëri betejën epike provën e tij më të ashpër deri më sot.

"Kundërshtari më i vështirë me të cilin kam dalë do të ishte padyshim Wladimir Klitschko. Vardhja e rojes. Luani i ri kundër luanit të vjetër. Në kohën kur e luftova, mendova se ishte padyshim shumë herët, por ishte lufta e tij e fundit”.

"Pra, nëse nuk do ta luftoja atë, atëherë do të kishte qenë tepër vonë, kështu që ishte rrezik kundër shpërblim dhe mendova se boksi kishte nevojë. Ndonjëherë për shkak të mungesës së përvojës ne e bëjmë më të vështirë sesa duhet ndonjëherë. Ai kishte definitivisht më shumë nokaut në rekordin e tij se sa unë kam luftime dhe nokaut të kombinuara. Ai është me përvojë dhe shumë i fortë dhe ishte një luftë e vështirë”.

"Para asaj faze, unë po rrëzoja djemtë brenda gjashtë raundeve dhe shtatë raundeve. Wladimir më çoi njëmbëdhjetë raunde diku ku nuk kisha qenë kurrë më parë, por ai ishte sigurisht më i vështiri im".

Joshua luftoi me Klitschkon përpara një numri rekord prej 90,000 tifozësh në stadiumin Wembley. Joshua u rrëzua për herë të parë në karrierën e tij, por arriti të grumbullohej në raundin e parafundit për të siguruar që karriera e rivalit të tij të përfundonte me humbje.

Megjithatë Usyk propozoi një provë shumë më domethënëse për Joshua-n, i cili nuk ishte në gjendje të bënte një goditje në sfiduesin e tij. Usyk doli në mënyrë gjithëpërfshirëse kampionin dy herë që humbi titujt e tij të unifikuar në Londër.

32-vjeçari u përball me kritika të rënda për qasjen e tij taktike ndaj betejës me shumë që sugjeruan se ai nuk arriti të përdorte asnjë nga agresionet dhe fuqitë e tij të markës. Tashmë britaniku do të ketë mundësinë të hakmerret për humbjen e tij të fundit këtë verë me revanshin që pritet të zhvillohet më 23 korrik në Arabinë Saudite.

Ai ka pranuar se do të hyjë në testin e tij të fundit me një plan të strukturuar loje, në vend që të mbështetet në "aftësinë e papërpunuar" për të kërkuar hakmarrje.

“Nëse jam i sinqertë me ju, kjo është hera e parë në karrierën time që do të thosha se po punojmë në mënyrë specifike për një plan loje”.

"Pra, gjithçka do të ketë kuptim pas 23 korrikut. Unë e kam bazuar shumë suksesin tim në aftësitë e papërpunuara, me trajnerët e duhur, trajnerë me përvojë. Por ata ndoshta e dinin që unë kisha aftësi. Pra, ka të bëjë vetëm me sterilizimin e kësaj aftësie. Çfarë priret të ndodhë është, ne i mendojmë shumë gjërat kur nuk ka një plan loje. Sepse gjërat jo gjithmonë shkojnë ashtu siç kemi kur bazohet në aftësinë e papërpunuar", deklaroi ai.

Lajme të ngjashme