11 tituj të Kupës së Botës në basketboll, katër radhazi: Gratë e ShBA-së triumfojnë në finale ndaj Kinës - NACIONALE

1 vit më parë

nga Vivianit Gërguri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës fituan titullin rekord të 11-të të Kupës së Botës në basketboll për gra me një fitore 83-61 ndaj Kinës në Sidnei të Australisë.

A'ja Wilson e Las Vegas Aces shënoi më së shumti për kampionët në fuqi me 19 pikë, ndërsa Kelsey Plum shtoi 17 tjera.

A’ja Wilson

SHBA-të u detyruan të punojnë në pjesën e parë, por Kina u zbeh në çerekun e tretë, duke mbetur 21 pikë prapa.

Ato filluan me kundërsulme në çerekun e fundit, por SHBA vazhduan për titullin e tyre të katërt radhazi të Kupës së Botës.

Finalja u luajt para 15,895 tifozëve në Sydney SuperDome - turma më e madhe ndonjëherë për një ndeshje basketbolli për gra në Australi.

Më herët të shtunën, nikoqirët mundën Kanadanë 95-65 për të marrë medaljen e bronztë me shtatë herë yllin e Australisë në WNBA, Lauren Jackson, duke i dhënë fund karrierës së saj ndërkombëtare në nivele të larta.

Kjo ishte një nga skuadrat më dominuese në historinë e amerikanëve në Kupën e Botës që tani kanë fituar 11 medalje të arta, ndërsa kanë fituar katër medalje të arta radhazi për herë të parë ndonjëherë. Kjo ishte edhe fitorja më e madhe në një ndeshje për medalje ari, duke tejkaluar fitoret me 20 pikë që amerikanët kishin bërë dy herë.

“Ndihem mirë,” tha Wilson, e cili u zgjodh si MVP e turneut. “Ne erdhëm këtu me një mision, e arritëm. Ne morëm medaljen e arit. Tani po shkojmë në shtëpi me më pak barrë. Ndjenjë shumë mirë për ne. Australia ishte e mrekullueshme për ne. Nuk pashë asnjë kangur, por është në rregull sepse po ikim me një flori.”

SHBA (8-0) e përfundoi Kupën e Botës me mesatarisht 98.8 pikë – pak më pak se niveli i mbajtur nga skuadra e vitit 1994 që kishte mesatarisht 99,1 pikë. Ata fituan me një mesatare prej 40.8 pikësh, duke kaluar pikën e mbajtur nga ekipi i 2010-ës.

Fiba Women's Basketball World Cup 2022: China give US a run for their money in front of watching Yao Ming | South China Morning Post

Ndërsa, Kina fitoi medaljen e saj të parë që nga Kupa e Botës 1994, kur skuadra mori gjithashtu medaljen e argjendtë dhe është një fuqi në rritje në basketbollin e grave. Pas ndeshjes, skuadra pozoi për një foto me flamurin e tyre dhe të madhin e burrave Yao Ming, ish-lojtar në NBA, i cili është presidenti i Shoqatës Kineze të Basketbollit.