Bakhmuti është kthyer në një thertore, por njerëzit ende jetojnë atje - jeta e tyre u kthye në ferr - NACIONALE

Bakhmuti është kthyer në një thertore, por njerëzit ende jetojnë atje - jeta e tyre u kthye në ferr

2 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Situata në Soledar mbetet e paqartë. Pak ditë më parë, kreu i kompanisë ushtarake private ruse Wagner, Yevgeny Prigozhin, njoftoi se njësia e tij kontrollon të gjithë zonën e Soledar. Zyrtarët ukrainas e kundërshtojnë këtë pretendim. Ekipi i CNN, i cili ishte në zonën Soledar disa herë gjatë ditëve të fundit, u sigurua që forcat ukrainase të ishin në mbrojtje.

Luftimet rreth Bahmutit kanë qenë të ndezura për muaj të tërë, por janë lehtësuar pak pasi forcat ruse i kanë fokusuar sulmet e tyre në Soledar. Nëse beteja atje është në fazën përfundimtare, supozohet se rusët do të ripërtërijnë presionin ndaj Bahmutit.

Vetëm 10 për qind e popullsisë mbetën në Bahmut

Zyrtarët ukrainas thonë se vetëm 10% e popullsisë së paraluftës ka mbetur në Bakhmut. Në anën perëndimore të qytetit, i cili zbret në një luginë jashtë pamjes së pozicioneve ruse, disa civilë po përpiqen të vazhdojnë jetën sa më mirë që të munden.

Ata mblidhen për të marrë thasë me palet të bëra nga mbetjet e të korrave të lulediellit për sobat e tyre. Poshtë rrugës, një turmë po qëndron në radhë me shishe të mëdha plastike për t'u mbushur ujë në pus. Në mëngjes, disa shitës shtruan tavolina duke shitur peshk, bukë, mish të pjekur në skarë, kafe dhe çaj përgjatë një prej rrugëve të pakta të kalueshme.

Aty, ekuipazhi i CNN takoi Serhin, një burrë me flokë gri dhe mjekër, në moshë të papërcaktuar, i cili dha vetëm emrin e tij. Ai tha se nuk kishte mundësi të shkonte sepse mbijetonte me ushqimin që i jepnin ushtarët dhe vullnetarët. Ai pretendon se është veteran ushtarak, por thotë se nuk mund të tërhiqet sepse të gjitha shërbimet publike kanë pushuar së funksionuari. “Unë jetoj si një kafshë e ndyrë”, thotë Serhij.

"Ky është vendi im. Unë nuk do të largohem"

Më afër frontit, gazetarët takuan Galinën. Ajo po kthehej nga ana tjetër e lumit - skena e luftimeve më të ashpra - ku kishte ndjekur një shërbim fetar në një kishë baptiste lokale. E mbështjellë me një pallto të trashë blu, me një shall të bardhë në kokë, ajo nuk dukej shumë e shqetësuar për atë që po ndodhte rreth saj.

"Për çfarë jeni lutur?" e pyetën gazetarët. "Ne u lutëm për paqe dhe që Zoti të na shpëtojë ne dhe qytetin tonë dhe për paqen në të gjithë Ukrainën," u përgjigj Galina, duke u larguar me një buzëqeshje dhe një përshëndetje.

Pranë lumit që ndan qytetin dhe më afër luftimeve, një ekuipazh i CNN pa një burrë të vetëm, me një këmbë me paterica, duke bërë rrugën e tij në mes të një rruge të mbushur me xhama të thyer dhe metal të përdredhur. Ata përshëndetën njeriun që u prezantua si Dmitro.

Ashtu si Galina, Dmitro ishte me sa duket i "shurdhër" ndaj tingujve përreth tij. Ai mori patericat e tij dhe shkoi në një rrugë që dukej qartë nga pozicionet ruse në anën tjetër të lumit. Një tjetër shpërthim tronditi tokën. Ai vazhdoi përpara pa ndalur.

"Çfarëdo që të ndodhë, ndodh"

Gazetarët takuan Svetlana aty pranë. Ajo endej rrugës me një pulovër kafe të njollosur dhe një kapuç leshi ngjyrë kafe. Faqet e saj ishin kafe, sikur të mos ishte larë prej javësh. Vura pak ushqim në zjarr, preva dru dhe vendosa të marr ajër të pastër”, tha ajo seriozisht.

Pranverën e kaluar, shpjegon Svetlana, ajo la shtëpinë e saj në Liman, një qytet në veri të Bakhmutit që u pushtua nga rusët shtatorin e kaluar. Ajo dhe burri i saj u vendosën në banesën e një shoku. Ata mund të kishin hyrë ilegalisht, por kush do ta kontrollonte këtë? Nëse Soledati bie në duart e rusëve, ajo shqetësohet nëse Bahmuti do të jetë i pari. "Ajo që do të ndodhë do të ndodh," u përgjigj ajo duke ngritur supet.

Në kodër, e cila ofron një pamje panoramike të qytetit, ekuipazhi ukrainas po përgatitej të synonte pozicionet ruse. Topi i tyre, i prodhuar në Bashkimin Sovjetik në vitin 1950, është gjithashtu një armë efektive kundër personelit dhe plumbat e tij të mëdhenj spërkasin copëza në një rreze prej 50 metrash, sipas komandantit, me nofkën Piloti.

Njerëzit e tij ia dhanë atë pseudonim sepse ai shkoi në shkollën e fluturimit në Florida dhe zotëron një kompani që shet motorë helikopterësh. Piloti shtoi se duhej të paguante nga xhepi për të montuar topin në një kamion ushtarak për më shumë lëvizshmëri.

Ashtu si të tjerët në Bahmut, ai këmbëngul se trupat ukrainase mbahen ende në Soledar. Ai parashikon se luftimet këtu do të intensifikohen: Situata është e vështirë në Bakhmut. Ushtria ukrainase është e fortë dhe ne do të luftojmë për Bakhmutin.

Pak çaste më vonë vjen urdhri për të hapur zjarr. Flakët dhe tymi shpërthejnë nga tyta e topit ndërsa katër predha fluturojnë në ajër. Pika e goditjes është jashtë syve, mbi kodër, dhe objektivi janë llogoret ruse. Katër shpërthime të largëta jehojnë mbi qytet. /Nacionale/

Lajme të ngjashme