Sllovenët po dërgojnë tanke në Ukrainë dhe në këmbim do të marrin kamionë dhe cisterna nga Gjermania - NACIONALE

Sllovenët po dërgojnë tanke në Ukrainë dhe në këmbim do të marrin kamionë dhe cisterna nga Gjermania

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Kryeministri slloven Robert Golob ka arritur sot një marrëveshje me kancelarin gjerman Olaf Scholz për dërgimin e 28 tankeve sllovene M55S në Ukrainë, për të cilat Sllovenia do të marrë 40 automjete gjermane transporti nga Berlini, njoftoi zyra e kryeministrit slloven, njoftoi agjencia STA.

Golob dhe Scholz ranë dakord në një bisedë telefonike të hënën se Sllovenia do të marrë 35 kamionë ushtarakë 8x8 dhe tetë tanke të rënda 8x8 nga Gjermania.

Zyra e kryeministrit Golob njoftoi se marrëveshja u përfundua "në frymën e solidaritetit me popullin ukrainas", i cili po lufton kundër agresionit rus, ndërsa ky "shkëmbim do të forcojë edhe bashkëpunimin e mbrojtjes midis Sllovenisë dhe Gjermanisë".

Disa muaj më parë, Sllovenia dhe Gjermania negociuan mundësinë që Lubjana t'i dhuronte tanke M84 Ukrainës dhe në këmbim të merrte tanke më moderne nga Gjermania. Kjo marrëveshje ende nuk është arritur. Liderët sllovenë dhe gjermanë kanë biseduar edhe për krizën energjetike dhe situatën në Ballkanin Perëndimor, ku kanë mbështetur perspektivën evropiane të vendeve të atij rajoni, shkruan STA. /Nacionale/

Lajme të ngjashme