Më shumë se 1000 njerëz kanë vdekur, në mesin e tyre 348 fëmijë nga përmbytjet në Pakistan që nga qershori - NACIONALE

Më shumë se 1000 njerëz kanë vdekur, në mesin e tyre 348 fëmijë nga përmbytjet në Pakistan që nga qershori

3 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Shirat e Mosunit dhe përmbytjet e shpejta vazhdojnë të bëjnë kërdi në Pakistan, me numrin e të vdekurve në incidentet e lidhura me përmbytjet që i kalon 1000 dhe qeveria bën apel për ndihmë ndërkombëtare.

Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive tha se 1,033 njerëz, përfshirë 348 fëmijë, kishin vdekur që nga mesi i qershorit. Më shumë se 100 njerëz vdiqën vetëm gjatë ditës së kaluar.

Uji dëmtoi më shumë se 94,000 shtëpi dhe më shumë se 3,400 kilometra rrugë. Dhjetëra mijëra njerëz mbetën të pastrehë, të bllokuar në fshatra të largëta, tha agjencia të dielën. Ekipet e shpëtimit po përpiqen të evakuojnë njerëzit e bllokuar dhe mund të duhen ditë për t'i arritur dhe për t'i sjellë të sigurt, ndërsa numri i të vdekurve mund të rritet, tha një zëdhënës i menaxhimit të fatkeqësive.

Shtëpi, ura, rrugë po shemben...

Lumenjtë e fryrë shkatërrojnë shtëpi, ura dhe rrugë. Mediat sociale janë përmbytur me video që tregojnë përmbytje të shpejta duke rrëmbyer ndërtesat e larta dhe hotelet në luginën veriore Swat. NDMA tha se më shumë se dy milionë hektarë kultura të kultivuara dhe 3,451 kilometra rrugë u shkatërruan dhe 149 ura u shkatërruan

Miliona njerëz, përfshirë fëmijët, janë në rrezik të sëmundjeve të shkaktuara nga uji në rajonet e goditura nga përmbytjet, thanë zyrtarët. Qeveria e Pakistanit ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme dhe ka bërë thirrje për ndihmë ndërkombëtare, duke thënë se javë të tëra shirash të çrregullt kanë prekur më shumë se 33 milionë njerëz, kryesisht në jug dhe jugperëndim të varfër të vendit. /Nacionale/

Lajme të ngjashme