Universi është i rrezikshëm. NASA na tregoi se mbrojtja e tokës nga ai, është e mundur - NACIONALE

Universi është i rrezikshëm. NASA na tregoi se mbrojtja e tokës nga ai, është e mundur

2 muaj më parë

nga Miranda Shala

Njerëzimi tani është në fillimet e një mbrojtjeje të vërtetë kundër asteroidëve.

Natën e së hënës, diçka historike ndodhi për speciet njerëzore – dhe ndodhi më shumë se 7 milionë milje larg planetit tonë.

Anija kozmike e Testit të Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit (DART) e NASA-s u përplas me sukses me hënën e asteroidit Dimorphos, e cila rrethon asteroidin më të madh Didymos (prandaj quhet "asteroidi i dyfishtë"). Anija kozmike DART prej 1,250 kilogramësh goditi asteroidin me përafërsisht 14,760 mph. Ditët në vazhdim shkencëtarët e NASA-s do të shqyrtojnë të dhënat për të kuptuar se sa shumë ka ndryshuar momenti i Dimorphos nga përplasja, me vlerësimet fillestare që parashikojnë se ai është zhvendosur 1 për qind më afër Didymos.

Pra, pse është kjo një punë e madhe? Për një gjë, goditja me sukses e një asteroidi që është vetëm 560 metra i gjerë - ose rreth gjysma e gjatësisë së Kullës Eifel - me një anije kozmike të vogël që është nisur nga toka gati një vit më parë është një triumf jashtëzakonisht i vështirë i astrofizikës.

Deri në pikën e përplasjes, e cila u shfaq në mbarë botën në TV NASA, kontrollorët e misionit nuk ishin të sigurt se do të godisnin objektivin. Pra, lavdi për ju, raketa me sy të çelikut dhe gra të Laboratorit të Fizikës së Aplikuar Johns Hopkins (me ndihmën e Laboratorit të Propulsionit Jet të NASA-s)! Fjalë për fjalë, ju lëvizni qiellin!

Megjithatë, përtej nderit të njerëzve më të mëdhenj të hapësirës, misioni DART përfaqëson herën e parë që njerëzimi ka treguar me sukses se mund të jetë në gjendje të mbrohet drejtpërdrejt nga një rrezik i madh ekzistencial natyror.

Ajo që dikur ndihmoi në fshirjen e dinosaurëve nga faqja e tokës dhe që mund të na kërcënonte me zhdukje në të ardhmen, tani është në vëzhgim. Pra, njerëzimi është në fillimet e një mbrojtjeje të vërtetë planetare.

Universi po përpiqet të të vrasë

Përplasja e mundshme e asteroidëve me planetin tonë – mund të jetë një lajm shumë, shumë i keq.

Rreth 66 milionë vjet më parë, një asteroid që ishte midis 6 dhe 10 milje i gjerë u përplas në ujërat jashtë Gadishullit Jukatan, afër asaj që tani është Chicxulub, Meksikë. Energjia e çliruar nga shpërthimi që rezultoi kishte një forcë prej 100 trilion tonë TNT, ekuivalente me 10 miliardë bomba bërthamore të Hiroshimës. Mega-tsunami përmbytën brigjet përreth dhe më shumë se 1000 milje kub shkëmbinj u hodhën në qiell.

Rrezatimi termik nga ajri i nxehtë ndezi zjarre në mbarë globin. "Ishte si të ishe brenda një furre me bojlerin e ndezur," më tha Brian Toon, një studiues atmosferik në Universitetin e Kolorados Boulder, për librin tim Fund Times: A Brief Guide to the End of the World.

Një re mbeturinash e mbushur me pika squfuri mbushi atmosferën, duke bllokuar pjesën më të madhe të nxehtësisë dhe dritës së diellit që të arrinte në sipërfaqen e Tokës. Temperaturat globale ranë deri në 50 gradë Fahrenheit mbi tokë dhe fotosinteza u ndal.

Në përgjithësi, ishte një ditë shumë, shumë e keqe për të qenë një dinosaur, ose, për këtë çështje, pothuajse çdo gjë tjetër që jeton në Tokë. Më shumë se 75 për qind e specieve të planetit do të vdisnin në finalen - të paktën deri tani - të pesë ngjarjeve të mëdha të zhdukjes së planetit.

Lajmi i mirë është se përplasjet e asteroideve në madhësinë dhe shkallën e Chicxulub janë tepër të rralla dhe shanset që një të ndodhë në një vit, shekull ose mijëvjeçarë të caktuar janë shumë, shumë, shumë të pamundura.

Por ato mund të ndodhin, madje asteroidë shumë më të vegjël mund të bëjnë dëme të konsiderueshme, veçanërisht nëse godasin pranë një zone shumë të populluar. Në vitin 1908, një meteor relativisht i vogël, ndoshta më pak se 100 këmbë në diametër, shpërtheu mbi sipërfaqen e tokës pranë Tunguska, Siberi. (Asteroidët - janë asteroidë kur janë në hapësirë ​​që rrotullohen rreth diellit, meteorë kur godasin atmosferën e Tokës - ku shumica digjen si yje që gjuajnë - dhe meteorë nëse dalin në sipërfaqe.)

Energjia e lëshuar në shpërthimin Tunguska ishte e barabartë me 15 megaton TNT - 1000 herë më e fuqishme se bomba e Hiroshimës. Vala goditëse rrafshoi pemët mbi 830 milje katrore. Për fat të mirë, atëherë si tani, pemët janë banorët kryesorë të Siberisë, por nëse një meteor i madhësisë Tunguska shpërthen mbi një qytet me madhësinë e Nju Jorkut, miliona mund të vdesin.

Pasi gjeologët Walter Alvarez dhe babai i tij Luis W. Alvarez në 1980 zbuluan kraterin e përplasjes nënujore Chicxulub dhe e identifikuan atë si fajtorin e mundshëm pas zhdukjes së dinosaurëve, ishte e qartë se ndikimet në hapësirë ​​mund të përbënin një kërcënim ekzistencial për jetën në tokë. Në korrik 1994, astronomët dëshmuan përplasjen e kometës Shoemaker-Levy 9 me Jupiterin, duke bërë një gërvishtje të dukshme në gjigantin e gazit dhe duke e çuar në shtëpi rrezikun e objekteve hapësinore.

Siç tha dikur astrofizikani Neil deGrasse Tyson, “Universi është një vend vdekjeprurës. Në çdo rast, po përpiqet të na vrasë.” E kjo ngre pyetjen: çfarë do të bëjmë për këtë?

Shikimi i qiejve

Edhe para përplasjes Shoemaker-Levy 9, shqetësimi për kërcënimin e paraqitur nga objektet afër tokës (NEO) si asteroidët kishte filluar të rritet. Në vitin 1991, një projekt-ligj i Dhomës së Përfaqësuesve udhëzoi NASA-n të studionte rrezikun e ndikimit dhe mbrojtjen - si t'i gjurmonte dhe si t'i ndalonte ato.

Por kur nënpresidenti i atëhershëm Dan Quayle miratoi një ide për qeverinë federale për të blerë teleskopë për të gjurmuar asteroidët potencialisht të rrezikshëm dhe për të përdorur armë të modifikuara antiraketë të Iniciativës Strategjike të Mbrojtjes në orbitë për t'i shkatërruar ato, koncepti kryesisht u prit me përqeshje. (Në mbrojtje të kritikëve, Quayle konsiderohej një politikan thellësisht joserioz, megjithëse sipas standardeve të sotme ai në thelb do të ishte George Washington.)

Pamja e Shoemaker-Levy 9 duke bërë një vrimë në planetin më të madh, më të keq në sistemin diellor, megjithatë, pati një efekt kthjellues. Në vitin 1998 – jo krejt rastësisht, në të njëjtin vit që Hollivudi u egërsua me asteroidet me Deep Impact dhe Armagedon – NASA krijoi Programin e saj NEO dhe rriti në mënyrë dramatike pjesëmarrjen e saj në Survey Spaceguard, i cili kishte për detyrë të zbulonte dhe gjurmonte të paktën 90 për qind të potencialit. NEO të rrezikshme më të mëdha se 1 kilometër (0,62 milje).

Këta ishin shkëmbinjtë që teorikisht do të zhduknin një qytet apo edhe speciet njerëzore nëse do të ishin mjaft të mëdhenj - dhe nëse do të goditnin në kohën dhe vendin e duhur.

Një mbikëqyrje e tillë planetare ka qenë një sukses i jashtëzakonshëm. Shkencëtarët besojnë se kanë identifikuar 95 për qind të NEO-ve potencialisht të rrezikshëm dhe asnjëri nuk është në një rrugë përplasjeje me tokën. (Për shkak se asteroidët, si trupat e tjerë qiellorë, ndjekin shtigje të parashikueshme nëpër hapësirë, lëvizja e tyre mund të parashikohet me saktësi të lartë në të ardhmen).

Por ka gjithmonë një shans të vogël që mund të humbasim një të madh, dhe vetëm rreth dy të tretat e asteroidëve me madhësi mbi 140 metra janë identifikuar dhe gjurmuar. Natyrisht, ne nuk mund ta lëvizim tokën nëse zbulohet se dikush është në një rrugë përplasjeje. Por fizika njutoniane thotë se nëse do të mund të ushtronim forcë të mjaftueshme mbi asteroidin, ne mund ta shtynim atë si një top dhe ta largonim nga rruga. Na duhej vetëm të provonim.

Zyra e mbrojtjes planetare

Hyni në misionin DART. NASA zgjodhi Dimorphos - i cili nuk paraqet asnjë kërcënim për Tokën - si një objektiv, sepse madhësia e tij e vogël bëri të mundur që edhe një anije kozmike e vogël, nëse do të lëvizte mjaftueshëm shpejt, mund të ndryshonte trajektoren e saj orbitale.

(Sa më i madh të jetë asteroidi, aq më shumë forcë do të duhet për të ushtruar mbi të.)

"Ne po hyjmë në një epokë të re të njerëzimit, një epokë në të cilën ne potencialisht kemi aftësinë për të mbrojtur veten nga diçka si një goditje e rrezikshme asteroidi," tha Lori Glaze, drejtore e Divizionit të Shkencave Planetare të NASA-s, pas misionit të suksesshëm.

Ekziston një ndryshim i madh midis devijimit të një asteroidi 560 këmbë dhe një asteroidi mjaft të madh për të kërcënuar në mënyrë të besueshme njerëzimin. Megjithatë, DART na tregon se kjo metodë mund të funksionojë, e cila na çon një hap më afër heqjes së përhershme të rrezikut të asteroidëve.

Njerëzimi përballet me një numër në rritje të kërcënimeve ekzistenciale, dhe për fat të keq jo të gjitha prej tyre mund të mposhten duke goditur diçka vërtet, vërtet të fortë. Por të paktën ne kemi demonstruar se me asgjë më shumë se vigjilencë, matematikë dhe një raketë SpaceX Falcon 9 - oh, faleminderit, Elon Musk - ne mund të mbrohemi nga një univers që shpesh duket se na do të vdekur.

Bryan Walsh, VOX.

Lajme të ngjashme