Pallati Buckingham publikon fotografinë, kështu duket vendi i prehjes së Mbretëreshës Elizabeth II - NACIONALE

Pallati Buckingham publikon fotografinë, kështu duket vendi i prehjes së Mbretëreshës Elizabeth II

2 muaj më parë

nga Miranda Shala

Buckingham Palace ka publikuar një fotografi të vendit të prehjes së fundit të Mbretëreshës Elizabeth II brenda kapelës së Shën Gjergjit pas varrimit të saj në Ëindsor të hënën.

Një gur i gdhendur me emrin e monarkes të ndjerë u instalua në Kapelën Përkujtimore të Mbretit George VI, një aneks i kishës kryesore, të hënën në mbrëmje pas një shërbimi privat ku mori pjesë familja e saj.

Pllaka është e gdhendur me dorë nga mermeri i zi belg dhe përmban gërma bronzi ku shkruhen emrat e prindërve të saj -- Mbretit George VI dhe Mbretëreshës Elizabeth - të ndjekur nga emri i mbretëreshës së ndjerë së bashku me atë të bashkëshortit të saj, Princit Philip.

Katër anëtarët mbretërorë ishin anëtarë të Urdhrit të Garterit, urdhri më i lartë i kalorësisë së vendit që daton nga kohërat mesjetare dhe mbretërimi i mbretit Eduard III. Anëtarët e grupit zgjidhen personalisht nga sovrani në njohje të shërbimit të një individi ndaj kombit dhe përfshin disa anëtarë të familjes mbretërore, ish-kryeministra dhe figura të tjera të larta. Ndërsa, shtëpia shpirtërore e urdhrit është Kapela e Shën Gjergjit.

Mbretëresha u varros pas një funerali shtetëror në Ëestminster Abbey të Londrës, ku morën pjesë liderë nga e gjithë bota. Ndërsa më shumë se 26 milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar u sintonizuan për të parë shërbimin funeral të hënën, i pari që u transmetua në televizion për një monark britanik.

Kur burri i Mbretëreshës prej 73 vjetësh Princi Philip vdiq në prill 2021, arkivoli i tij fillimisht u vendos në Kasafortën Mbretërore, e vendosur poshtë Shën Gjergjit, ku mbeti derisa mund të zhvendosej në kapelën përkujtimore pas vdekjes së Mbretëreshës. Hiri i motrës së mbretëreshës, Princeshës Margaret, e cila vdiq në vitin 2002, është varrosur gjithashtu në kishëz.

Rezidencat mbretërore, përfshirë Kështjellën Ëindsor, janë mbyllur që nga vdekja e monarkut më 8 shtator. Por publiku i gjerë do të jetë në gjendje të vizitojë vendin e prehjes së mbretëreshës kur kështjella të rihapet më 29 shtator.

Lajme të ngjashme