Në Afganistan ka një uri të madhe, njerëzit shesin vajzat dhe organet e trupit për të mbijetuar - NACIONALE

Në Afganistan ka një uri të madhe, njerëzit shesin vajzat dhe organet e trupit për të mbijetuar

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Afganët po u japin fëmijëve të tyre të uritur ilaçe për t'i vënë në gjumë, dhe disa kanë shitur vajzat ose organet e tyre për të mbijetuar.

Në dimrin e dytë që kur talebanët u kthyen në pushtet dhe ndihma e huaj u pezullua, miliona afganë janë në prag të urisë, shkruan BBC.

"Fëmijët tanë vazhdimisht qajnë dhe nuk flenë. Ne nuk kemi ushqim," tha Abdul Wahab. "Kështu që ne shkojmë në farmaci, blejmë pilula dhe ua japim fëmijëve tanë për t'i ndihmuar ata të flenë," shtoi ai.

Ai jeton jo shumë larg Heratit, qyteti i tretë më i madh i vendit, në një vendbanim me mijëra shtëpi të vogla balte që është rritur prej dekadash dhe është plot me njerëz që u është dashur të lënë shtëpitë e tyre për shkak të luftës dhe fatkeqësive natyrore. I pyetur se sa prej tyre u japin drogë fëmijëve për t'i qetësuar, ai thotë: "Shumë, të gjithë ne".

Ghulam Hazrat nxori disa pilula nga xhepi. Ishte alprazolam qetësues, i cili zakonisht përshkruhet për të trajtuar çrregullimet e ankthit. Ai ka gjashtë fëmijë, më i vogli është një vjeç. Të tjerë kanë pilula që janë të përshkruara për të trajtuar depresionin dhe ankthin.

Shumica e familjeve kanë disa copa bukë në ditë

Mjekët thonë se ilaçe të tilla, kur u jepen fëmijëve të kequshqyer, mund të shkaktojnë dëmtime të mëlçisë dhe një sërë problemesh të tjera si lodhja kronike dhe çrregullime të gjumit dhe sjelljes. Shumica e familjeve kanë vetëm disa copa bukë në ditë, vazhdon BBC. Një grua tha se ata hanë bukë të thatë në mëngjes dhe e zhytin në ujë në mbrëmje për ta mbajtur të lagësht.

OKB-ja ka paralajmëruar se në Afganistan po shpaloset një fatkeqësi humanitare. Edhe pse afganët kanë luftuar për vite me rradhë, kur talebanët morën pushtetin gushtin e kaluar pa njohjen ndërkombëtare të qeverisë së re de facto, fondet e huaja që derdheshin në Afganistan u ngrinë, duke shkaktuar një kolaps ekonomik që i la burrat pa punë shumicën e ditëve.

Prindërit shesin organe dhe vajzat e tyre

Ammar, jo emri i tij i vërtetë, sepse donte të mbetej anonim, tha se ai kishte një operacion për të hequr një veshkë tre muaj më parë.

Dëgjova se mund të shisje një veshkë në një spital lokal. Shkova atje dhe u thashë se doja ta shisja. Disa javë më vonë mora një telefonatë dhe më kërkuan të shkoja në spital", tha ai. tha.

“Jemi të detyruar të shesim vajzën tonë dyvjeçare”

Ammar u pagua rreth 3,100 dollarë për këtë, shumica e të cilave shkuan për të shlyer paratë që ai mori hua për të blerë ushqime për familjen e tij. BBC takoi gjithashtu një nënë të re e cila tha se shiti veshkën e saj shtatë muaj më parë - ata duhej të paguanin borxhin dhe ajo mori edhe më pak para për të.

"Tani jemi të detyruar të shesim vajzën tonë dyvjeçare. Njerëzit nga të cilët kemi marrë hua po na ngacmojnë çdo ditë duke thënë t'u japim vajzën tonë nëse nuk mund t'ia kthejmë", tha ajo. /Nacionale/

Lajme të ngjashme