Florida goditet nga një stuhi historike, ja pamjet nga hapësira: "Katastrofë, lutuni për ne" - NACIONALE

Florida goditet nga një stuhi historike, ja pamjet nga hapësira: "Katastrofë, lutuni për ne"

2 muaj më parë

nga Lirim Krasniqi

Uragani Ian po i afrohet Floridas dhe banorët e Gjirit të Floridës kanë zbrazur raftet e sendeve ushqimore, kanë vendosur dritaret dhe po evakuohen në strehimore.

Ian është forcuar në një uragan jashtëzakonisht të rrezikshëm të kategorisë 4, njoftoi Qendra Kombëtare e Uraganeve të SHBA (NHC). Por më vonë ai njoftoi se Ian pritej të dobësohej pak kur të arrinte në tokë.

NHC tha se Ian po lëvizte rreth 130 kilometra në jugperëndim të Punta Gorda, Florida, me erëra të qëndrueshme prej 250 kilometrash në orë. Ajo kaloi Kubën të martën dhe la të gjithë kombin ishull të Karaibeve pa energji dhe pritet të godasë bregun e Floridës këtë mbrëmje në jug të Gjirit Tampa.

Më shumë se 330,000 klientë janë pa energji elektrike në Florida për shkak të uraganit Ian, sipas PowerOutage.us. Faqja raportoi se Lee County, shtëpia e Fort Myers dhe Cape Coral, kishte ndërprerjet më të shumta të energjisë me më shumë se 100,000 klientë të prekur.

Në Collier County, 66,000 klientë ishin pa energji elektrike, tha faqja.

Çfarë do të thotë një stuhi e kategorisë 4?

Uraganët maten duke përdorur shkallën Saffir-Simpson me një vlerësim nga 1 deri në 5. Kategoritë 3 deri në 5 konsiderohen si një uragan i madh. Ian aktualisht parashikohet të jetë pothuajse një kategori 5.

Ja çfarë do të thotë secila kategori:

  • Kategoria 1: Shpejtësia e erës së qëndrueshme nga 119 në 153 km/h. Është mjaft i fuqishëm për të dëmtuar çatitë dhe degët e mëdha të pemëve
  • Kategoria 2: Shpejtësia e erës së qëndrueshme nga 154 në 177 km/h. Shtëpitë mund të pësojnë dëmtime të mëdha të çatisë dhe humbja pothuajse totale e energjisë elektrike ka të ngjarë të zgjasë me ditë
  • Kategoria 3: Shpejtësia e erës së qëndrueshme nga 178 në 208 km/h. Dëmet janë shkatërruese, ndërsa aksesi në energji elektrike dhe ujë është i kërcënuar
  • Kategoria 4: Shpejtësia e erës së qëndrueshme nga 209 në 251 km/h. Dëmet janë katastrofike, me ndikime të rënda në çati dhe mure të jashtme të banesave. Disa zona mund të bëhen të pabanueshme për javë ose muaj
  • Kategoria 5: Shpejtësia e erës së qëndrueshme prej 252 km/h ose më e madhe. Shumë shtëpi mund të shkatërrohen, me çati dhe mure të shembur. Ndërprerjet e energjisë elektrike mund të zgjasin me javë ose muaj dhe pjesa më e madhe e zonës së prekur do të jetë e pabanueshme për një kohë të gjatë.

"Kjo do të ketë një efekt katastrofik"

Deanne Criswell, administrator i Agjencisë Federale të Menaxhimit të Emergjencave (FEMA), tha: Kjo do të ketë një efekt katastrofik.

Ne jemi vërtet të shqetësuar për të gjitha përmbytjet në brendësi, pasi ato sjellin shumë shi me vete dhe do të lëvizin ngadalë, që do të thotë se njerëzit në rrugë do t'i ndjejnë efektet për një kohë të gjatë.

Shqetësimi im më i madh është uji, stuhitë dhe përmbytjet. Uji është një nga shkaqet kryesore të vdekjeve.

Ne e dimë se shumë njerëz janë evakuuar, por dimë gjithashtu se ka njerëz që nuk janë evakuuar.

Guvernatori i Floridës DeSantis: Lutuni për njerëzit

Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis thotë se uragani Ian është një stuhi historike që do të lërë një "gjurmë të pashlyeshme" në shtet.

"Lutuni për njerëzit. Kjo është një stuhi e madhe, e madhe. Ka disa stuhi që me të vërtetë lënë një ndikim të pashlyeshëm ... kjo do të jetë një nga ato stuhitë historike dhe do të formësojë komunitetet në Florida Jugperëndimore dhe do të ketë një ndikim të thellë mbi shtetin tonë”, tha ai. /Nacionale/

Lajme të ngjashme