Fizikani francez publikoi një copë sallam, njerëzit besonin se ishte një yll - NACIONALE

Fizikani francez publikoi një copë sallam, njerëzit besonin se ishte një yll

1 javë më parë

nga Lirim Krasniqi

Një shkencëtar francez ka kërkuar falje pasi postoi një foto të një fete salsiçe chorizo, duke pretenduar se ishte një imazh i një ylli të largët të kapur nga teleskopi James Webb.

Étienne Klein, një fizikan dhe drejtor i Komisionit të Energjive Alternative dhe Energjisë Atomike të Francës, ndau një foto të një sallami tradicional spanjoll në Twitter javën e kaluar, duke lavdëruar "nivelin e detajeve" që ofronte.

"Një imazh i Proxima Centauri, yllit më të afërt me Diellin, i vendosur 4.2 vite dritë nga ne. Marrë nga teleskopi hapësinor James Webb. Ky nivel detajesh... Çdo ditë zbulohet një botë e re," postoi ai në Twitter. ku ai ndiqet nga mbi 91,000 njerëz.

Postimi u ritweetua dhe u komentua nga mijëra përdorues, të cilët besonin se ishte me të vërtetë një yll i largët.

Klein më vonë pranoi se imazhi ishte në fakt një pamje nga afër e një fete sallami të marrë në një sfond të zi.

"Në dritën e disa komenteve, ndihem i detyruar të specifikoj se ky postim në Twitter, i cili tregon një imazh të pretenduar të Proxima Centaurit, është një shaka. Le të mësojmë të jemi të kujdesshëm për pranimin e argumenteve nga pozicionet e autoritetit, si dhe elokuencën spontane të disa imazhe”, ka shkruar ai. Më vonë ai kërkoi falje. /Nacionale/

Lajme të ngjashme