Videoja tronditëse e raketës ruse që bëri një kthesë 180 gradë në ajër dhe goditi bazën që e kishte lëshuar - NACIONALE

Videoja tronditëse e raketës ruse që bëri një kthesë 180 gradë në ajër dhe goditi bazën që e kishte lëshuar

1 muaj më parë

nga NACIONALE

Pamjet janë marrë pranë qytetit të Alchevsk, rreth 55 kilometra në jug të Severodonetsk, ku janë zhvilluar luftimet më të ashpra në javët e fundit.

Një raketë ruse e mbrojtjes ajrore në rajonin e Luhanskut bëri një kthesë 180 gradë në ajër dhe shpërtheu pothuajse në të njëjtin vend nga u lëshua.

Pamjet janë marrë pranë qytetit Alchevsk, rreth 55 kilometra në jug të Severodonetsk, ku janë zhvilluar luftimet më të ashpra.

Raportet tregojnë se sistemi raketor i mbrojtjes ajrore - ndoshta një S300 - u operua nga separatistët pro-rusë nga Republika Popullore e Luhanskut.

Shkaku i rrëzimit është i panjohur, me disa spekulime se mund të jetë për shkak të hakerimit ose ndërhyrjes nga një dron ukrainas në lëvizje, megjithëse kjo konsiderohet e pamundur.

Videoja tregon shpërthimin e madh të shkaktuar nga goditja dhe se si prodhoi një kaskadë të shkëlqyeshme shkëndijash në rrethinë, e cila besohet të jetë shkaktuar nga shpërthimi i karburantit të raketës që nuk ishte përdorur gjatë fluturimit të saj.

Sipas mediave lokale, një zjarr ka rënë në vend, jo shumë larg ndërtesave të banimit.

Forcat ukrainase do të tërhiqen nga Severodonetsk, i rrethuar prej javësh, gjë që nënkupton një avancim të trupave ruse në rajonin e Luganskut, në lindje të Ukrainës.

Kreu i Administratës Ushtarake të rajonit lindor të Lugansk, Serhiy Haidai , njoftoi të enjten se "për fat të keq" forcat e tij do të duhet të tërheqin trupat e tyre nga enklava strategjike e Severodonetsk për shkak të rrethimit rus.

“Fatkeqësisht, do të na duhet të tërheqim trupat tona nga Severodonetsk, sepse nuk ka kuptim të jemi në pozicione të thyera - numri i të vdekurve po rritet”, tha Haidai në llogarinë e tij në Telegram. /Nacionale/

Lajme të ngjashme